Bir ömür boyu süren pijama partileri

Bağımsız filmler, güçlü, ilginç kadın karakterleri konu alan yapımlara sıklıkla yer verir.

İSTANBUL - Bağımsız filmler, güçlü, ilginç kadın karakterleri konu alan yapımlara sıklıkla yer verir. Hillary Swank'a önceki yıl En İyi Kadın Oyuncu dalında Oscar kazandıran 'Erkekler Ağlamaz' bunlardan biri. Listeye bizde gösterime girmeyen
'Girlfight' ve 'High Art' da eklenebilir.
Kadınların damgasını vurduğu filmler sadece bağımsız sinemayla sınırlı değil. Son yıllarda 'Thelma ve Louise', 'Kızarmış Yeşil Domatesler', 'Jane'in Zaferi', 'Alien' gibi filmlerde de benzer özelliklere sahip kadınlar izledik. Şimdi bu kervana bir yenisi ekleniyor: Yönetmenliğini Callie Khouri'nin üstlendiği ve çekimleri yeni tamamlanan 'Divine Secrets Of The Ya-Ya Sisterhood' (Ya-Ya Kardeşlerin Kutsal Sırları). Filmin başrollerinde Sandra Bullock
ve Ellen Burstyn dışında James Garner, Ashley Judd, Cherry Jones ve Maggie Smith gibi tanınmış isimler yer alıyor.
Siddalee Walker, (Sandra Bullock), annesi Vivi'nin (Ellen Burstyn) garip davranışlarından oldukça bunalmıştır. Öyle ki onu, düğününe bile çağırmamaya karar verir. Vivi'nin kendilerine Ya-Ya diyen bir grup eski arkadaşı, bu durumun farkına varır ve New York'a giderek genç Siddalee'yi kaçırırlar. Ve onu annesinin zorlu ama bir o kadar da renkli geçmişini anlatan eski bir defteri okumaya zorlarlar...
Üç nesli konu alan bir filmi çekmek oldukça zor. Çünkü Ya - Ya kardeşlerden her birinin çocukluğunu, gençliğini ve yaşlılığını oynayacak aktrislere ihtiyaç var. Ancak Khouri, bu işin üstesinden geldiğine emin.
'Kadınlar Ne İster'in yönetmeni Nancy Meyers'ın da belirttiği gibi artık stüdyo şefleri, konusu kadın olan filmlere çekimser yaklaşmıyor. Çünkü bu filmleri erkek sinema yazarlarından farklı algılayabilen bir seyirci kitlesi olduğunun farkına vardılar.
'Thelma ve Louise' 'Something to Talk About' gibi filmlerin senaryosuna talip olan, ancak bu şansı elde edemeyen Callie Khouri, kendisine 'Divine Secrets of the Ya-Ya Sisterhood'un senaryo yazarlığı teklif edilince hem çok sevinmiş, hem de ürkmüş.
10 yıl beklemiş
Yönetmen Khouri, 10 yıllık bekleyişin ardından projesini tatbik etme fırsatını yakaladığında önce 'Bu bir kadın filmi. Bu filmle cebelleşmeye kalkarsam hapı yutarım' derken bulmuş kendini. Ama fırsatı kullanmış. İşe Mark Andrus'a ait orijinal hikâyenin karakterlerlerinde değişiklikler yaparak başlamış. Orijinal hikayeye göre daha aktif ve sosyal bireyler yaratmış.
Önümüzdeki yıl Amerika'da vizyona girmesi beklenen 'Divine Secrets of the Ya-Ya Sisterhood', kadın dayanışması ve arkadaşlığı üzerine bir film. Yönetmenin deyimiyle "Ailenizi birer birey, insan olarak algılayabilmenizle alakalı. Bu filmde aşk ve bağışlayıcılık var." (Premiere)