Bir sağ beynine bak, bir de sola...

Bir sağ beynine bak, bir de sola...
Bir sağ beynine bak, bir de sola...

Fangs Of Time serisinden, 2014

Multidisipliner teknikle iş üreten Seda Gazioğlu'nun ilk kişisel sergisi 'Biz ben değiliz' 10 Kasım'a kadar sürecek. Sergi, sağ ve sol beyin arasındaki ilişkinin, algı ve farkındalığı etkilemesini işleyerek yeni bir pencere açma çabasında...

RADİKAL-  İşlerinde karışık teknik kullanan genç  sanatçı Seda Gazioğlu, 'Biz ben değiliz' adıyla ilk kişisel sergisini açtı. 10 Kasım'a kadar Teşvikiye'deki Çağla Cabaoğlu Gallery'de görülebilecek olan sergide genç sanatçı; sağ ve sol beyin arasındaki ilişkinin, algı ve farkındalığı etkilemesini işliyor, farklı bir bakış açısı öneriyor.
Gazioğlu sergiyi şu cümlelerle anlatıyor: Sen kimsin sorusunu kendimize sorduğumuz da, biz biz olmaktan çıkıyor muyuz? Yoksa hiç olmadığı kadar özümüzle bütünleşiyor muyuz? Bu soruya cevabımız ‘ben’ ile başlıyorsa; biz ‘ben’ odaklı olan, egoların kurduğu ve yönettiği bugünkü dünya sisteminin bir parçası olmuş oluyoruz.
Eğer cevabımız ‘biz’ ile başlıyorsa; biz sistemden sıyrılıp egomuzdan arınmış, beynimizin sağ lobundaki ışık kaynağının aydınlanması için ona farkındalık ve huzur dolu bir ruh vermiş oluruz. Dolayısıyla hayatı ‘biz’ odaklı yaşayan, evrenimizi oluşturan enerjilerden sadece biri ve bir bütünün parçası olduğumuzun farkındalığına varmışız demektir.

Beynimizin iki lobu da bambaşka iki karakterdir, her ne kadar bugünkü dünya sisteminde büyürken, çoğunlukla sol beynimizle düşünmeyi, onunla karakterimizi oluşturmaya yöneldiysek de, an ve an hayatta her zaman sol lobdan sağ loba geçmeyi seçmemiz ile bir adım atarak aydınlanmayı yaşamak kendi ellerimizde. O kutsal gücün içimizde olduğunun farkında mıyız? Beynimizin iki farklı özelliğini bilerek ve seçim hakkımız varken, günlük hayatımızda biz hangisini seçiyoruz? Peki ya biz kimiz? Kim olmayı seçiyoruz?

Sanat eğitimini Central Saint Martins Fine Art Londra’da alan 1991 doğumlu Seda Gazioğlu üretimine Londra ve İstanbul’da devam ediyor.

 

 


  ETİKETLER:

  Seçim

  ,

  Londra

  ,

  Dünya

  ,

  İstanbul

  ,

  sanat

  ,

  ruh

  ,

  zaman

  ,

  dolu

  ,

  genç

  ,

  beyin