Bir sanatçının 'olağan' yaşamı

Bir sanatçının 'olağan' yaşamı
Bir sanatçının 'olağan' yaşamı
Ressam MeMet Güreli, Evin Sanat Galerisi'nde açtığı 'olağan' başlıklı sergisinde bir sanat eserinin atölyede başlayan ve sokaklara karışan özerkliğini, bir sanatçının yaşamında atölyenin önemi üzerinden sorgulatıyor.

MeMeT Güreli’nin yeni kişisel sergisi 'olağan', Evin Sanat Galerisi’nde açıldı. Kaynağını sanatçının çalışma ortamından (atölye) alan sergi, bir sanat eserinin atölyede başlayan ve sokaklara karışan özerkliğini, bir sanatçının yaşamında atölyenin önemi üzerinden sorgulatıyor.

Emre Zeytinoğlu, MeMeT Güreli’nin 'olağan' sergisine kaynak olan atölyeden şöyle bahsediyor: “Bir kez daha söylemeliyiz ki bir atölye demek, sanat yapıtının kendi yeri demektir; doğru, bu resimler ona dikkat çekiyor. Diğer yandan onların her biri atölyenin niteliklerini anlattığı gibi, kendileri de bizzat bir sanat yapıtı halinde sunuluyor: Atölyeyi gösteren, onu yücelten, fakat aynı zamanda o atölyede doğmuş olmakla, özerkliğini yitirmemiş sanat yapıtları bunlar.”

Sergide, tuval üzerine yağlıboya kurgulanmış mekan çalışmalarının yanı sıra, sanatçının kolaj alt yapılı kağıt üzerine karışık teknik çalışmaları da yer alıyor.

Güreli’nin sekizinci kişisel sergisi 'olağan', 14 Ocak'a kadar Evin Sanat Galerisi’nde izlenebilir.


 

MeMeT Güreli hakkında
1989 yılında Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniveristesi, Resim Bölümü’nden mezun olan Memet Güreli, 1992 yılında aynı üniversitenin Grafik Tasarım Bölümü, Özgün Baskı Atölyesi’nde yüksek lisans eğitimini tamamladı. 1990 yılında İstanbul’da özel atölyesini kuran Güreli, 1996 yılında Adasanat ismiyle yeniden yapılanan ve tüzel bir kimliğe kavuşan kurumda kendi sanatsal çalışmalarını sürdürmekte ve gençlere yönelik sanat eğitim programları yönetmektedir. Sanatçı, 2001 yılında açılan “Dışarıdaki” (AKM, İstanbul) isimli ilk kişisel sergisinin ardından; “Cadde/Street” (2006, AKM, İstanbul), “Orantılı Güç” (2009, Adasanat), “Rutin” (2011, Adasanat), “Fragmanlar” (2013, Adasanat) ve “Seçki” (2014, Türk Amerikan Derneği, Ankara) isimli kişisel sergileri ile sanatseverler ile buluştu. Güreli, 2008 – 2011 yılları arasında Işık Üniversitesi, G.S.F. Görsel Sanatlar Bölümü’nde öğretim elemanı olarak görev aldı. Sanatçının yurtiçi ve yurtdışında katıldığı çok sayıda karma sergi ve fuarlardan bazıları; “ARTIST / Uluslararası İstanbul Sanat Fuarı” (2015 - 2014, TÜYAP), “Milano Expo” (2015, Milano), “Şehrin Kimliği” (2015, Pinelo Galeri), “Deve” (2015, Adasanat). Memet Güreli çalışmalarını İstanbul’daki atölyesinde sürdürmektedir.