Bir suç olarak 'nefret'

Bir suç olarak 'nefret'
Bir suç olarak 'nefret'
Gerçek bir hikâyeden uyarlanan 'Mavi Ring', acımasız bir yolculuğun içine atıyor bizi.
Haber: MURAT ÖZER - cinemozer@gmail.com / Arşivi

MAVİ RİNG (3 yıldız)
Yönetmen:
Ömer Leventoğlu
Oyuncular: Ezgi Çelik, Kemal Ulusoy, Nazmi Kırık, Şerif Şahinler, Sezgin Cengiz, Volkan Yıldız
Süre: 87 dk.

1989’da Eskişehir’den Aydın ’a nakledilen açlık grevindeki mahkûmların, bu ‘insanlık dışı’ yolculukta yaşadıklarını anlatıyor ‘Mavi Ring’. Yani gerçek bir hikâye ve gerçek bir ‘insan kirliliği’ söz konusu burada.
Ömer Leventoğlu’nun filmi, açlık grevindeki Kürt mahkûmların başındaki askerlerin iç çatışmalarını da layıkıyla veriyor. Meseleye koşullanmış bir şekilde yaklaşan ve mahkûmları birer ‘düşman’ olarak gören anlayışa karşılık, bazı askerlerin ‘vicdan’dan tümüyle uzaklaşmadıklarını da tespit ediyoruz bu hikâyede. Öte yandan, nakil sırasında konvoya eşlik eden doktorun da meselenin ‘insanca’ boyutunu temsil ettiğini söyleyebiliriz, her ne kadar onun da büyük sorumluluğu olsa da bu durumdan.
Havasız, susuz bir ring aracında yola çıkarılarak ‘yok edilmeye’ çalışılan mahkûmlardan ikisinin ölümüyle sonuçlanan, diğerlerinde de kalıcı hasarlar bırakan bu ‘acımasız yol’, nefretin geldiği boyutu da gözler önüne seriyor. Bir suç olarak tarif edilen ‘nefret’, buradaki olayda bir araca dönüşüyor ve kimliksizleştirmenin tetikleyicisi oluyor. Mahkûmlarla askerler arasındaki ‘orantısız’ mücadelenin ortasında duran doktor ise Türkiye ’nin ‘bihaber’ kitlesinin ete kemiğe bürünmüş hali sanki. O güne kadar kafasını çevirip bakmadığı bir gerçekliğin ortasına düşen doktor, en azından ‘insanlık adına’ bir kazanımla ayrılıyor bu acı deneyimden...


  ETİKETLER:

  Türkiye

  ,

  Aydın

  ,

  Doktor

  ,

  Mavi

  ,

  Nefret

  ,

  suç

  ,

  Karşılık

  ,

  nakil