Bir tutam mutluluk

'Amelie' (Amelie from Montmarte), 'Şarküteri' filminin usta yönetmeni Jean Pierre Jeunet'in imzasını taşıyor.

İSTANBUL - 'Amelie' (Amelie from Montmarte), 'Şarküteri' filminin usta yönetmeni Jean Pierre Jeunet'in imzasını taşıyor. 2002 Oscar Ödülleri'nde 'En İyi Yabancı Film' dalında Fransa'nın adayı olan film, genç bir kızın kendine özgü dünyasını anlatıyor. Genç bir kadın olan Amelie, bir kafeteryada garson olarak çalışmaktadır. Genç kız, annesinin ani ölümü, babasınınsa soğuk tavırları sonucu kek pişirmek, elini pirinç kavanozuna sokmak ve Seine Nehri'nde taş sektirmek gibi küçük şeylerden haz almaya başlar. Bir gün yeni yerleştiği dairesinde içinde başkasına ait çocukluk fotoğrafları ve yazıların olduğu bir kutu bulur ve bunu sahibine vermeye karar verir.
Karşılaştığı gerçekler karşısında başkalarının yaşamlarını düzeltmeyi aklına koyar. Oysa kendi hayatına bile henüz el atamamıştır. Artık yalnızlıktan kurtulmanın ve âşık olmanın zamanının geldiğinin farkındadır. Ancak iyi niyetli Amelie, acaba onun için ideal olan aşkı bulabilecek midir?
Rekorlar kıran bir film
Gösterime girdiği Fransa'da izlenme rekorları kıran filmin başrol oyuncuları Audrey Tautau ve 'Protesto' filminin yönetmeni Mathieu Kassovitz. Senaryoda yine Pierre Jeunet imzası var. Gerek İngiliz gerek Amerikan basınından birçok olumlu eleştiri alan 'Amelie' yönetmeni Jeunet'nin deyimiyle kendini 'insanları mutlu etmeye adamış' bir film. Peki Jeunet'yi böyle bir film yapmaya iten ne? "Bunun kişisel bir evrimle alakası olabilir. 47 yaşına geldiğinde, insan bir şeylerle yaşamayı öğreniyor. Ve şimdiki istekleri eskileriyle aynı olmuyor. Şimdiye kadar hiç pozitif bir film yapmamıştım. Dolayısıyla son filmimle yıkıcı olmak yerine yapıcı olmak benim için bir tür meydan okumaydı. Hayatımın ve kariyerimin bu aşamasında, kalpleri ısıtan bir film yapmak istedim" diye cevaplıyor bu soruyu Jeunet. (Kültür Sanat)