@ErkanAktug

Bir yabancının yazgısı

Zeki Demirkubuz, Zeki Demirkubuz sinemasına meydan okuyor! Genç yönetmen, çekimlerini dün tamamladığı dördüncü filmi 'Yazgı'da,
Haber: ERKAN AKTUĞ / Arşivi

İSTANBUL - Zeki Demirkubuz, Zeki Demirkubuz sinemasına meydan okuyor! Genç yönetmen, çekimlerini dün tamamladığı dördüncü filmi
'Yazgı'da, önceki filmleri 'C Blok',
'Masumiyet', 'Üçüncü Sayfa'da anlatmaya çalıştığı 'aşk, merhamet, dürüstlük, feragat' gibi kavramların anlamlarını tersyüz ediyor. Topkapı İSM Platoları'ndaki setine konuk olduğumuz filmin başrollerinde Serdar Orçin ve Zeynep Tokuş oynuyor.
'Yazgı'da, Albert Camus'nün 'Yabancı'sındaki temel meseleden yola çıktığını belirtiyor Demirkubuz ve romanı kendine benzettiğinin altını çiziyor: "Uyarlamadan ziyade romanı kendine benzettim. Geri planda polisiye bir öykü, yasaların sorgulanması gibi meseleler var ama bu kez tersinden... Üç filmimde anlatmaya çalıştığım anlamları neredeyse
'hiçleyen', o anlamlarla hiç derdi olmayan bir genç üzerinden ele alıyorum ve tekrar o anlamları sorgulamaya çalışıyorum."
Temmuzda bir film daha
'Yazgı'nın ardından, temmuz gibi bir başka filmin çekimlerine başlayacağını söyleyen Demirkubuz, sette her zamankinden daha sakin. Öyle ki sürpriz bir şekilde sete konuk olan sinemamızın iki genç yönetmeni Nuri Bilge Ceylan ve Semih Kaplanoğlu da bizimle hemfikir. Demirkubuz da kabul ediyor sakinliğini: "Çekimler bitmek üzere ve hâlâ doğru dürüst bağırmadım. Film diğerlerine göre sakin, belki ondandır!"
Müjdat Gezen Sanat Merkezi'nden mezun olduktan sonra İstanbul Şehir Tiyatroları'nda sahneye çıkan ve 'Üçüncü Sayfa'da 'ev sahibinin oğlu' rolünden hatırlayacağımız Serdar Orçin, 'Yazgı'da Musa'yı canlandırıyor. Musa, 'Yabancı'daki Meursault gibi, çevresiyle ilişkilerinde kayıtsız ve edilgen bir genç. Hayatındaki olay örgüsüne hiçbir şekilde müdahale etmiyor. Bu yüzden başına bir sürü olay geliyor...
Orçin, Musa rolüne kendini öylesine kaptırmış ki, çekim haricinde bile yüzündeki kayıtsız ifadeyi koruyor, konuşurken küçük harflerle konuşuyor. Musa'yı dürüst ve cesur buluyor Orçin:
"Kendi içinde çok düz bir mantığı var Musa'nın. Çok dürüst. Hissettiği gibi konuşuyor, öyle davranıyor. Bir cinayetin ortasında buluyor kendisini. Cinayetten yargılanırken 'Annemin ölümüne üzülmedim, hatta biraz da sevindim' sözleri, aleyhinde delil olarak kullanılıyor. Bazen içinden geçirdiği ama söyleyemediği bir şeyi söylediği için başı derde giriyor. O, düşündüğünü söylüyor, çok cesur aslında."
Orçin: İlk gün kâbustu
Çekimin ilk günlerinde hayli zorlanmış Orçin. İlk kez bu kadar 'ağır' bir yükün altına giriyor. Hele de filmin yükünü sırtlayan Musa gibi bir karakter söz konusu olunca... "Her şey çok büyük geldi. İlk gün kâbustu. Zamanla heyecanım gitti, keyifli çalışmaya başladık. Ama nasıl olduğu konusunda bir fikrim yok. Çekim aşamasında oyuncuya her şey çok dağınık geliyor."
Tam biz setten ayrılacakken Zeynep Tokuş geliyor. 'Deli Yürek' dizisinde oynayan, 'Vizontele'yle sinemaya adım atan Tokuş, filmde Musa'nın, önce sevgilisi, sonra arkadaşı Sinem'i canlandırıyor. Tokuş'un 'Yazgı'nın oyuncu kadrosuna dahil oluşunun ilginç bir öyküsü var. İlk görüşmeye biraz fazla süslü gitmiş. Demirkubuz, 'Sizi ilk kez yakından tanıyorum, role çok uygun olmayabilirsiniz' gibisinden bir şey söylemiş.
Anlattığına göre sonra da arayıp 'kurusa bakma' diyecekmiş: "Ama ben erken davrandım. Sıradan giyindim, makyajsız fotoğraflarımı da yanıma alıp tekrar görüşmeye gittim. Zeki abi şaşırdı. 'Şimdi kafamı karıştırdın biraz düşünmem lazım' dedi. Sonra oldu işte."
Zeki Demirkubuz, istediği verimi alıncaya kadar oyuncuları 'yoran' bir yönetmen olarak bilinir. Tokuş'un kulağına da gelmiş miydi bunlar? "Hayır. Ama filmlerinden oyuncularla çok uğraştığını anlamak zor değil. İlk iki-üç gün sıkıntılı geçti diyebilirim ama çabuk atlattık heyecanı. Zeki abi hakikaten çok titiz. Kalbimizin her atışını, hızını çok rahat hissediyor. Sakin görünmeye çalışıp da kalbiniz pır pır atıyorsa anında hissediyor..."
Demirkubuz'un aldığı bir ödül vesilesiyle Efes Pilsen'in 30 bin dolar maddi destek sağladığı 'Yazgı'da nam-ı diğer
'Zabıta İrfan' Engin Günaydın ile Demir Karahan da oynuyor. Sesli çekilen filmin görüntü yönetmeni ise Ali Utku...