Birbirlerinin şehrine bakan gençler

Birbirlerinin şehrine bakan gençler
Birbirlerinin şehrine bakan gençler
'Hatırlamak ve Anlatmak İçin Şehre BAK' projesi 16 Şubat'a kadar DEPO İstanbul'da görülebilir.
Haber: ECE ÇELİK - ece.celik@radikal.com.tr / Arşivi

“Hakikate ulaşma ihtimali uzak değil. Üç yaşımdan 22 yıl sonra hakikati arayış. Hiç bilinmeyenin kulaktan dolma bilgilerin gerçeklikte vücut bulması gerekliydi.” Diyarbakırlı Ekim Ruşen Kapçak projesini anlatmaya bu sözlerle başlıyor. Kapçak’ın Çanakkaleli Cihangir Duyar ile birlikte yürüttüğü ‘Bir rüyaya yolculuk’ projesi, 1980’lerde hapishanede bulunan babası Hatip Kapçak ile dışarıdaki annesinin mektuplaşmaya dayanan iletişimlerini keşfetme sürecini anlatıyor. 1992 yılında faili meçhul bir cinayet sonucunda hayatını kaybeden gazeteci Hatip Kapçak’a odaklanan çalışma o dönemde yaşananlara dair hakikati, cezaevinden gönderilen mektuplar, geride kalan insanlar, mekânlar ve fotoğraflar üzerinden bulmaya çalışıyor...
Batman, Çanakkale, Diyarbakır ve İzmir’den 24 genci, şehir ve hafıza teması etrafında toplayan, ‘Hatırlamak ve Anlatmak İçin Şehre BAK’ projesindeki tek ‘Bir rüyaya yolculuk’ değil. Anadolu Kültür ve Diyarbakır Sanat Merkezi tarafından, Geniş Açı Proje Ofisi ve docİstanbul Belgesel Araştırmaları Merkezi işbirliğiyle yürütülen BAK projesinin DEPO İstanbul’da açılan ilk sergisinde üç fotoğraf projesi, beş kısa belgesel, tüm üretim sürecinin belgelenmesine dayanan bir film ve iki blog çalışması yer alıyor. Şehir ve hikâyelere odaklanan BAK projesi 2013’te farklı şehirlerden gençler arasında iletişim ve kültürel etkileşimi arttırma amacıyla sanatsal işbirliğine girmeleriyle başlıyor. İzmir, Diyarbakır, Çanakkale ve Batman’dan yaşları 18-26 arasında değişen gençleri bir araya getiren Anadolu Kültür gençlere bilmedikleri kentlere ve hikâyelere dokunma fırsatı vermiş. Bir yıla yaklaşan bir süre çalışan grup yeni deneyimlerini kültürel çeşitlilik ve hafıza, insan, doğa, şehir hafızası, kayıplar gibi konulara yoğunlaşarak ortaklaşa gerçekleştirdikleri fotoğraf, video ve blog projelerine aktarmışlar. Türkiye ’nin doğusu ve batısından dört şehirden olan gençler kendi tanıklıklarını yansıtmışlar. Söz konusu Kürt şehirlerinde 90’larda çocuk olan gençler olunca projelerin çoğunun Kürt sorununa değinmesi kaçınılmaz. ‘Bir Dağın Başı’, ‘Şehrin Sesleri’, ‘Dicle’ gibi kısa belgesellerde konunun şahitleri hikâyelerini paylaşıyorlar.
Ancak proje sadece Kürt şehirlerinden değil İzmir ve Çanakkale’den de izler taşıyor. ‘Hatırla’ projesinde Batmanlı Esra Ekinci, Çanakkaleli Şerife Gamze Kılıç ve İzmirli Sanaz Atasaygın’ın 1950’lerden bugüne çekilmiş hatıra fotoğraflarını arşivlerden çıkararak bugünkü görünümleriyle yan yana koyuyor. Fotoğraflar şehirlerdeki mekânların nasıl korunduğunu veya dönüştüğünü ortaya koyuyor.‘Hatırlamak ve Anlatmak İçin Şehre BAK’ projesi 16 Şubat’a kadar DEPO İstanbul’da görülebilir. Sergi, 8-26 Şubat 2014’te Diyarbakır’da, 22 Şubat-16 Mart 2014 tarihleri arasında İzmir’de, 28 Şubat-16 Mart 2014 tarihleri arasında Batman’da, 22 Mart-13 Nisan 2014 tarihleri arasında da Çanakkale’de olacak.