Birimden bütüne

Birimden bütüne
Birimden bütüne
Haber: ELİF EKİNCİ - elif.ekinci@radikal.com.tr / Arşivi

Beyoğlu’ndaki Turnacıbaşı Sokak’ın yeni sanat mekânlarından Gama Gallery, genç sanatçı Zeynep Birced’in ‘Beats per Unit’ başlıklı kişisel sergisine ev sahipliği yapıyor. Küratörlüğünü Selin Turam’ın yürüttüğü sergi, sanat çalışmalarını Londra ve İstanbul ’da sürdüren ressam Birced’in Türkiye ’deki ilk sergisi. Sanatçı, Londra’daki Central Saint Martin’s Sanat ve Tasarım Okulu Güzel Sanatlar Bölümü’nden mezun.
Londra’da iki ayrı karma sergide işleri sergilenen Birced, bu sergisinde çeşitli ölçü birimlerini kullanarak birim ve bütün arasındaki ilişkiyi yorumluyor. Birinci ağızdan biraz daha anlaşılır hale getirelim: “Bütünün parçalarına ayrıldığı zaman işlevselliğinin nasıl bir değişime uğradığı, anlamının nasıl kaydığı ve dolayısıyla birimin bütün içinde nasıl elzem bir rol oynadığını sorguluyorum” diyor.
Peki bu sergideki ‘birim’ işler serginin bütününü ne derece anlamlandırıyor? Şöyle yanıt veriyor Birced: “Aslında birim işler yok. İşlerin hepsi birim ve bütün arasındaki diyalektiği sorguluyor. Dolayısıyla hem birim hem bütünü kapsıyor.”
8 Mayıs’a kadar Gama Gallery’de görülebilir.