Bıyıklı kadının acıları

1953 yılında bir gece, Mexico City sanat çevreleri Frida Kahlo'nun kendi ülkesinde açtığı tek kişisel sergiyi görmek için toplanmıştı.

LONDRA - 1953 yılında bir gece, Mexico City sanat çevreleri Frida Kahlo'nun kendi ülkesinde açtığı tek kişisel sergiyi görmek için toplanmıştı. Kahlo, hasta yatağından galeriye taşındı. O gece 47 yaşında yaşamını yitirdi. Bütün hayatı boyunca kendisine işkence eden sakatlığı, ona hayatı zindan etmişti. Bir yandan da çektiği acıyı aktardığı resimleri onun efsaneleşmesini sağladı. Bu sıra dışı kadının hayatını konu alacak olan 'Frida' adlı film, Kahlo'yu ve sanatını biçimlendiren bütün öğeleri gözler önüne seriyor.
'Frida'nın çıkış noktası 1990'lara dayanıyor. Ancak projenin biçimlenmesi ve uygun oyuncuların bulması geçtiğimiz sene içinde tamamlandı. Bu güçlü ve sıra dışı kadını canlandırma fikri birçok ünlü ismin dikkatini çekmişti. Güçlü kadın rollerini sevdiğini 'Evita'yla kanıtlayan Madonna ve kendine sinemada iyi bir yer edinmeye çalışan Jennifer Lopez, bu rolün en büyük talipleriydiler. Ancak esmer güzeli Salma Hayek yarıştan galip çıktı. Doğrusu bu rol için ünlü olmak kadar yetenekli olmak da gerekiyordu. Çünkü canladırılacak olan kadın sadece ünlü bir sanatçı değil. Kaşları ortadan bitişik, bıyıkları olan, bir kaza sonucunda 18 yaşında sakat kalan ve hayatı boyunca bu sakatlığının gerek fiziksel gerekse ruhsal acılarını çekmek zorunda kalıp sanatsal, politik, duygusal ve seksüel boşluklarını doldurmak için çabalayan bir kadındı bu.
Günümüzde feminist bir ikon olarak kabul gören Frida Kahlo, bütün o fiziksel acılarının ve kocasının sadakatsizliğinin ortasında bile kaybetmediği yaratıcılığıyla hayranlık topluyor. Geçtiğimiz sene yapılan bir açık artırmada bir eseri yaklaşık 10 milyon dolara alıcı buldu.
Salma Hayek, Frida Kahlo için "Zamanı için hiç de alışıldık olmayan sosyal ve politik görüşlere sahipti. Her sabah kalktığında kendi düşüncelerine göre doğru bir hayatı nasıl yaşayabileceğini sorguluyordu. Aslında onun hayatı bir başarı hikâyesi, ama acı dolu!" diyor.
Frida modası Madonna kaynaklı Miramax'ın
12 milyon dolarlık 'Frida'sından önce, Frida Kahlo'yla ilgili tek bir film vardı. O da 1983 Meksika yapımı Paul Leduc'un filmiydi. Kahlo'ya bir Hollywood yapımında hayat verme fikri ise Madonna'yla yayıldı. Madonna, Frida Kahlo'ya ne kadar hayran olduğunu dile getirmeye ve onun eserleri için servetini akıtmaya başladı. Madonna bu hareketleriyle Hollywood'un bir Frida Kahlo filmi çekmesini sağladı ancak tutkusunu, ünlü ressamı oynama amacını gerçekleştiremedi.
Hayden Herrera'nın kitabından yola çıkarak yazılan orijinal senaryo Gabriel Garcia Marquez'in oğlu Rodrigo Garcia'ya ait. 'Frida'nın yönetmeni ise 1998 yılında En İyi Yabancı Film dalında Brezilya yapımı 'Merkez İstasyonu'yla Oscar'ı kucaklayan Walter Salles. Filmde Stalinist fikirleriyle Troçki'ye karşı düzenlenen ilk suikasta yardımcı olan ressam David Siquieros'u Antonio Banderas canlandırıyor. Bu da kuşkusuz filme renk katıyor.
Kimse genç Hayek'in rol için hazır olmadığını söyleyemez. Önünümüzdeki yıl ilkbaharda gösterime girecek film için Salma Hayek, altı yıldır, resim dersleri
alıyor. Kahlo'yu tanıyan hemen herkesle konuşmayı da ihmal etmemiş. Onun hakkında yazılan hemen hemen bütün biyografileri okumuş ve bulduğu bütün ressimlerini biriktirmiş. Akademinin biyografik filmleri ne kadar sevdiği düşünülürse, Salma Hayek kendisine Oscar getirebilecek bu rol için elinden gelen her şeyi yapmış durumda.
(The Guardian)