Biz onu çok sevdik

Biz onu çok sevdik
Biz onu çok sevdik
'Terra Nostra', 'Artemio Cruz'un Ölümü' gibi romanlarıyla tanınan Latin Amerika edebiyatının büyük ismi Carlos Fuentes, 84 yaşında hayata veda etti. Fuentes, 60'larda siyasi nedenlerle ABD'ye girişi yasaklandığında "Asıl bombalar kitaplarım, ben değil" demişti
Haber: SEMİH GÜMÜŞ / Arşivi

Carlos Fuentes her zaman Latin Amerika edebiyatının büyük yazarları olarak anılan ilk grupta yer almıştır. Biz onu ‘Artamio Cruz’un Ölümü’yle tanıdık, sonra da öteki büyük Latin Amerikalılar gibi çok sevdik. Düşünceleri yüzünden sürgün oluşu da onu bize biraz daha yaklaştırmıştır elbette. ‘Yanık Sular’ kitabındaki şahane öyküleri önüme gelen herkese okutmaya çalıştım. Çok ciddi sorunları olan romanlar yazdı. Örnek alabiliriz. Hem kendi ülkesinin tarihini sorguladı, hem Batı kültürünü.
İyi bir entelektüeldi. Merak edenlere ‘Kendim ve Ötekiler’ adlı anı-düşünce kitabını öneririm, çok güzeldir. Romanı sıradanlıktan kurtaracak ne kadar özellik varsa, Fuentes’in yazdıklarında bulunabilir: Etkileyici metaforlar, büyüleyici dil, söz sanatlarının kullanımı ve daha pek çok özellik, romanı roman yapan öğeler olarak çok zengin biçimde kullanılmıştır Fuentes’in romanlarında. Çağdaş roman sanatını yücelten yazarlardandı. Sağ olsun, onu okuma fırsatı verdi bize.