Bizim yaptığımız 'bıyık altı' müzik

Bizim yaptığımız 'bıyık altı' müzik
Bizim yaptığımız 'bıyık altı' müzik
Çilekeş grubundan tanıdığımız Ali Güçlü Şimşek ve Görkem Karabudak ile Kreş grubundan Emrah Atay'dan oluşan Bubituzak'ın ilk albümü 'Uzay Yolları Taşlı' raflardaki yerini aldı.
Haber: ESRA ÜLKAR - esraulkar@gmail.com / Arşivi

İki grup da devam ediyordu. Bubituzak ne zaman kuruldu?
Görkem Karabudak: 2011 gibi... Bir stüdyomuz vardı Berk Kula ve Ali’nin işlettiği. Tam ‘Histeri Çalışmaları’ ve Kreş’in ‘Çıplak’ albümlerinin yapıldığı dönemden hemen sonra Ali’nin bir mezuniyet projesi için başlamış bazı tohumlar vardı. Bir günde 12 şarkı yapıp kaydettik. Çilekeş konserine giderken yolda dinliyorduk. Biz bunu çalalım gibi bir şey oluştu. 12 şarkılık bir albümden sonra grup olduk.
Grup kuralım diye toplanmadınız yani...
Ali Güçlü Şimşek: Yok. Biz toplandık albüm yaptık. “Çok iyi yaptık bir de çalalım” dedik. Beraber bir şeyler yapıyorduk zaten sadece Bubituzak aralarında belki de en iyisiydi.
Üçünüzün de grup olmak, grup olarak hareket etmek gibi deneyimi var. Bunun Bubituzak’ın oluşumu ve ilerlemesi açısından fayda sağladığını düşünüyor musunuz?Ali: Çok net. Emrah ile zaten Kreş’in albümünde beraber çalışmıştık. Görkem ile yıllardır hem manevi anlamda hem de birçok profesyonel anlamında birbirimizi ve çevreyi test etme şansımız oldu. Bubituzak kendi aramızdaki balansı en iyi dengeleyebildiğimiz bugüne kadar edindiğimiz deneyimleri bir sonraki başka bir kariyere taşırken tereddütsüz kenetlendiğimiz bir haldi aslında.
Görkem: Aslında o deneyim insana şöyle bir şey yaptırmayı gerektirebilir: “Daha önce yaptığımız hataları yapmayalım” gibi. Ama tam tersi oldu. Biz daha çok “yeniden yapalım gerekirse ama beraber yapalım” dedik. Bir yerden başladık belki de en güzel avantajlarından biri bu.
Albüm 2012’de kaydedilmiş. Yayımlanması neden bu kadar uzun sürdü?
Ali: Paylaşmak kolay. İnternete koyduğun an paylaşmış oluyorsun. Bubituzak açısından da daha başka bir açılım yapmak istedik. Doğru zamanı bulmak istedik. İnsanın içindeki doğru zaman bu. Bir de iş metalaştıktan sonra onun kendine iş dünyasında bir boşluk bulabilmesi için de bir zamanlama gerekiyor.
O boşluğu mu beklediniz?
Ali: Biraz öyle. Sonra olaylar çıktı. Boşa kurşun da atmak istemedik açıkçası. Bu arada ikinci albümümüzü de bitirdik.
İkinci albüm de bitti mi?Ali: Evet, nefis oldu diyebilirim. Boş duruyor değiliz. Ama paylaşma sırası, zamanlaması böyle oldu. Doğru yaptığımızı düşünüyoruz. Türkiye ’nin başından çok ciddi şeyler geçti. Bir yandan da olaylar durmuyor ama bir yerden de başlamak gerekiyor.
İkinci albümün yayın tarihi yakın değildir herhalde?
Ali: Çok uzak değildir bence. Bir sene sonra, ocak gibi çıkarmak istiyoruz ama her an her şey olabilir.
Albüm canlı kayıt edilmiş. Neden böyle bir kayıt türünü seçtiniz?
Görkem: İşin prodüksiyonuna karar verirken en doğru en gerçek nasıl tınlıyor diye düşündük. Bizde zaten çalarak ortaya çıkıyor şarkılar. En iyi en gerçek böyle ortaya çıkarıyorduk.
Ali: Orada bir hata olmasının çok bir önemi olmuyor. O bir zamanın içinden bir kesit. Bizim gerçek bir anımız. Bu biraz da gerçek biriyle estetikli birini tercih etmek gibi. Biz daha çok gerçek olsun istiyoruz.
Albümün prodüktörü Mike Nielsen ile çalışmaya nasıl karar verdiniz?Görkem: Mike bizim hocamızdı aynı zamanda Bilgi Üniversitesi Ses Mühendisliği’nde. Gruptan biri gibi olabileceğini düşündüğümüz için kendisi de içinde olmak istediği için beraber çalıştık.
Ali: Zaten bestelemişsin, canlı çalıyorsun stüdyodayken dışarda güvenilir bir göz olması çok iyi.
Bubituzak’ın sound’unu nasıl tanımlarsınız? Alternatif rock diyebilir miyiz mesela?
Görkem: Yok. Yani öyle klasik isimlerden bir tane seçmek gerekirse hangisi olur bilmiyorum ama...
Siz tanımlayın. Siz ne diyorsunuz?
Görkem: Biz kendi aramızda ‘bıyık altı’ diyoruz. Ciddi ve sarkastik aynı anda filan gibi...
Ali: Bir, iki senedir ‘bıyık altı’ deyip gülüyoruz. O tarz esprilere tutunuyoruz ama bu ürünleştikten sonra insanlar zaten kafalarına göre bir şeylere benzetiyorlar.
Nereden geliyor bu uzay merakı? Ali: Uzay aslında insanların yıllardır kovaladığı bilinmezliklerden birisi. O anlamda bizimki de insanın kendini keşfetme çabalarından geliyor. İnsan ve uzay benzerliği de inanılmaz. Biz daha çok içsel bir şekilde ilgileniyoruz. Bu merak aslında. İnsanın karanlık köşelerini bulup oraları aydınlatma ihtiyacı gibi. Kendini kovalayan insanın içine uzay metaforunu koyarsak yollar biraz taşlı tabii ki. Uzay Yolları Taşlı’nın metaforu oradan geliyor.
Peki, Çilekeş ve Kreş devam edecek mi yoksa dağıldılar mı?
Emrah Atay: Kreş, Bubituzak’tan önce dağılmıştı zaten.
Görkem: Çilekeş dağıldı diye bir durum yok. Sadece zaman Bubituzak zamanı. Ucu açık bir şekilde Bubituzak devam ediyor. Bir gün yine olabilir. Kesin bir şey yok.
Ali: Şu an derin bir nefes alıyor diyebiliriz. İçimizde ne zaman o format altında o başlık altında yeniden aynı ekiple bir şey yapmak isteriz. Ama uzun bir süre Bubituzak diyebiliriz yani.
Konserler ne zaman başlıyor?Emrah: Mart başında lansman olacak Babylon’da. Arkasından da İzmir, Eskişehir, Bursa, Ankara gibi küçük bir turne planlıyoruz. Sonra da mayıs ayıyla birlikte üniversite konserleri ve festivallere katılacağız.