Björk kendine açık kalp ameliyatı yapmış!

Björk kendine açık kalp ameliyatı yapmış!
Björk kendine açık kalp ameliyatı yapmış!
İnternete sızınca planlanandan iki ay önce yayımlanan Björk'ün yeni albümü 'Vulnicura', ayrılık ve yaylılarla ilgili... Björk'ün 10 yıldan fazla süredir birlikte olduğu, kızının da babası multimedya sanatçısı Matthew Barney ile ayrılığından doğan kıvılcımla filizlenmiş bir duygu kronolojisi... İzlandalı şarkıcı, kendi deyimiyle kendisine 'açık kalp ameliyatı' yapmış!
Haber: CHRISTOPHER ÇOLAK / Arşivi

Börk’ün yeni albümü ‘Vulnicura’, ayrılık ve yaylılar ile ilgili. Vulnus (yara) ve Cura (çare) kelimelerinden türetilen isminden tahmin edeceğiniz üzere, ‘Vulnicura’ Björk’ün 10 yıldan fazla süredir birlikte olduğu ve kızının da babası olan multimedya sanatçısı ve yönetmen Matthew Barney ile ayrılığından doğan kıvılcımla filizlenmiş bir duygu kronolojisi.

2007’nin kimilerine göre gelişigüzel, yeterince derin olmayan ‘Volta’sı, teknolojinin tüm nimetlerini gözler önüne sererken bir kez daha Björk’ü interaktif müzik deneyiminin öncüleri arasına sokan 2011 çıkışlı app-albümü ‘Biophilia’dan sonra gelen 9. uzunçalar ‘Vulnicura’, 1997’deki ‘Homogenic’te olduğu gibi, Björk’ün daha çok sevilen, akla değil, kalbe hitap eden yumuşak, kırılgan ve çocuksu yüzünü gözler önüne seriyor yeniden. Onun içinde hiç büyümeyecek, sürekli yıldızları seyreden ve hayal kuran uçarı küçük bir kız olsa da, o artık 40’larının sonunda ve bir süredir kalbi kırık bir kadın aynı zamanda. 4 yılda biriken duygu çiğlerinin damlaya damlaya göl olduğu, yolunu bu sayede bulup, yüksekçe bir İzlanda şelalesinden hiddetle aktığı ılık sulardan, sözlerden, hislerden oluşuyor Björk’ün yeni albümü ‘Vulnicura’.

Mart ayında yayımlanması planlanan albüm biri ya da birileri tarafından önceden internete sızdırılınca, planlanandan yaklaşık iki ay kadar önce, Ocak sonu iTunes’dan ‘exclusive’ olarak apar topar satışa sunuldu. One Little Indian Records’un sahibi Derek Birkett, aynı şey başına gelen Madonna’nın aksine, Björk’ün yeni albümü sızdıran kişi veya kişilerin peşine düşmeyeceğini de açıkladı.

AYRILIĞIN HÜZNÜ KEMAN TELLERİNDE TİTREŞİYOR
Kalbinde büyük bir boşluk ve yara bırakan ayrılığın hüznünü, keman tellerinde titreştiren Björk, bu süre zarfında keman virtüözlüğünü geliştirdi ve göz yaşlarının ve kırık kalbinin yanına nasır tutan parmaklarını da ekleyerek, harika akorlara imza attı. Bu akorların davul ve baslarla tamamlanması gerektiğinde ise, imdada daha önce Kanye West ve FKA Twigs’le çalışan Venezuellalı Arca yetişiverdi. Tam da bu sıralarda Björk’e bir mail atıp menajeri vasıtasıyla mixtape’ini gönderen ve onunla çalışmak isteğini ileten Arca, kısa süre sonra kendini stüdyoda, Björk’le yanyana otururken buluverdi. Albümün beat’leri artık ona emanetti. Ayrı uçlardan iki insan bir arada birbirlerinden yeni şeyler öğrenerek albüme son dokunuşları yaptılar. İngiliz Haxan Cloak ise mixing yeteneklerini kullanarak albümü son haline getiren kişi oldu.

KENDİNE AÇIK KALP AMEYİLATI YAPMIŞ

Björk kendi deyimiyle, kendine bir açık kalp ameliyatı yapmış ve bu ameliyat süresinde olup bitenleri herkese anlatmış ‘Vulnicura’ albümünde. Geleneksel ‘songwriting’ düsturuyla kotarılmış, analog seslerin orkestrasyonundan sonra elektronikleşen bir albüm ile karşımızda bu sefer Björk. 9 parçalık albümde benim en sevdiğim, açılış parçası da olan ‘Stonemilker’. ‘Vulnicura’nın girişi aynı zamanda özeti diyebiliriz ona. Bahsi geçen ayrılıktan 9 ay önce yazılmış olsa da, ‘R’ harflerini vurgulu söyleyen şivesini ve kalp kırıklığının doruğunu sonuna kadar hissedebileceğiniz yaylı melodileriyle daha ilk parçadan sıkıca sarıyor dinleyiciyi ve albümün şiddeti hakkında ipuçları veriyor. Ayrılığın asıl özeti ise ‘Black Lake’ parçasında. Sözlerin tümü Björk’ün kafasından geçenler, hissettikleri, yaşadıkları ile ilgili… Antony Hegarty’in vokalleriyle zenginleşen ‘Atom Dance’ ise albümde öne çıkan iyi parçalardan bir diğeri.

MART BAŞINDA MoMA’DA BJÖRK SERGİSİ

Björk ‘Vulnicura’da kalp kırıklığının kronolojisini yazarken, müzik endüstrisinde bir kadın olarak var olmanın hala zorluklar içerdiğini, insanlar (çoğunlukla erkekler) tarafından ciddiye alınmanın hala zor olduğunu da söylemeden edemiyor. Bunu bir röportajında da dile getiren Björk şerefine, Mart başında MoMA’da, ilk albüm ‘Debut’den Biophilia’ya kadar olan kariyerini anlatan retrospektif bir sergi açılacak. Bu sergideki arşiv ise ‘Björk: Archives’ isimli kitapta toplanacak ve Mart sonu Thames & Hudson etiketiyle yayımlanacak.
‘Vulnicura’daki son parça ‘Quicksand’de ‘When I am broken, I am Whole, when I am Whole, I em broken / Kırıldığımda bir bütünüm, bütün olduğumda kırığım’ diyor Björk. Yaşam döngüsünü, hislerimizin varlığnı yüceltirken belki de kariyerindeki en önemli albüme de imzasını atıyor.


  ETİKETLER:

  İzlanda

  ,

  Madonna

  ,

  iTunes

  ,

  Müzik

  ,

  Kız

  ,

  Kadın

  ,

  Yaşam

  ,

  Mail

  ,

  Kalp

  ,

  sergi

  ,

  çare