Björk'ün izinden giden múm İstanbul'da

Björk'ün izinden giden múm İstanbul'da
Björk'ün izinden giden múm İstanbul'da
Elektronik ses ve efektleri yumuşak vokaller ve geleneksel enstrümanlarla harmanlayan İzlandalı deneysel bir müzik grubu múm, 12 Şubat'ta CRR'de sahneye çıkacak.

Türk dinleyicisi için İzlanda dendiğinde akla ilk gelen isim Bjork olmalı. Sonrasında da, biraz daha meraklısı için Sigur Ros belki.. Ancak Bjork’ün açtığı yoldan dünyaya müzik ihracatı başladığından bugüne, Avrupa ’nın kuzeybatı ucundaki bu ‘uzak ada’dan bolca iyi grup ve müzisyen çıktı. İşte bu grupların en önde gelenlerinden múm (evet, böyle küçük harfle yazmak gerekiyor) 12 Şubat’ta İstanbul ’a geliyor.

múm, elektronik ses ve efektleri yumuşak vokaller ve geleneksel enstrümanlarla harmanlayan deneysel bir müzik grubu. Ancak onların electronica’dan anladıkları, yaşadıkları coğrafya ile tezat oluşturuyor. múm’un ılık bir ‘sound’u var. Aydınlık ve ılık.. Üstelik kendi coğrafyalarına ait enstrümanları, perküsyonları bu oluşumda kullanırken büyüleyici melodiler yakalamayı da -kolaylıkla- başarıyorlar. Yeni keşiflere da kapıları sonuna kadar açık.

1997’de İzlanda’da kurulan múm dörtlüsü ismini seçerken “hiçbir anlamı olmamasına” dikkat etmiş. Güzel isimli ilk albümleri “Yesterday was dramatic-today is ok”i 2000 yılında çıkarmışlar ama tanınmaya 2002 tarihli “Finally we are no one” ile başlamışlar. Grubun yedinci ve son albümü ise 2013’te çıkan “Smilewound.” Ancak bu albümlerin yanı sıra birçok farklı projeye, ilginç performanslara dahil olmuşlar, ki bunların arasında, ünlü Rus yönetmen Sergei Eisenstein’in “Potemkin Zırhlısı” için kaydettikleri ve üç defa canlı olarak seslendirdikleri özgün film müziği de var.

Son albümlerinde oldukça ‘ferah’ bir atmosfer yakalamış múm. Melodiler yine ön planda, üstelik süslendikçe de güzelleşmişler. Eski mi eski bir Baltık çiftlikevinde, akşam yemeğinden sonra mutfak masasında kaydedilen albümde, kadın vokalleri ve nefis piyano bölümleriyle kusursuz bir pop müziğine yaklaşmışlar. Bir şarkıda ise onlara dev bir pop ikonu eşlik etmiş: Kylie Minogue!

múm, 12 Şubat Perşembe akşamı CRR’de.