Black Box hızlı başlıyor: Bob Dylan, Pixies ve diğerleri

Black Box hızlı başlıyor: Bob Dylan, Pixies ve diğerleri
Black Box hızlı başlıyor: Bob Dylan, Pixies ve diğerleri
Yüksek sesli canlı konserler için özel tasarlanan İstanbul'un yeni etkinlik mekanı Maslak'taki Black Box İstanbul, haziran ayında Bob Dylan, Pixies, Tiesto, Travis gibi dev isimleri ağırlayacak.

Yapımı yılan hikayesine dönen Maslak’taki yeni konser mekanı Black Box Istanbul, nihayet açılıyor. Canlı konser deneyimi için özel olarak tasarlanan Black Box Istanbul’un haziran ayında Bob Dylan, Tiesto, Travis, Pixies gibi dev isimleri ağırlayacağı açıklandı. ‘Avrupa’nın en iyi akustiğe sahip konser mekanlarından biri’ olacağı iddia edilen Black Box İstanbul ’daki konserler, Pozitif Live organizasyonuyla gerçekleştirilecek. Gelmiş geçmiş en iyi DJ’lerden biri olarak gösterilen Tiesto’nun 6 Haziran’daki performansının ardından 19 Haziran’da da İskoçya’nın en önemli gruplarından Travis sahnede olacak. Black Box, 20 Haziran’da ise sahnesinde dev bir efsaneyi, Bob Dylan’ı ağırlayacak. Dylan’ın ardından 24 Haziran’da ise Türkiyeli hayranlarının yıllardır yolunu gözlediği grunge efsanesi Pixies, ilk kez İstanbul’da sahneye çıkacak.
Maslak Büyükdere Caddesi’nden Ayazağa’ya giden yol (Cendere Caddesi) üzerindeki UNIQ İstanbul kompleksinin içinde yer alan Black Box Istanbul, tribünler ve saha içi ayakta kullanımla 5 bin 800, tamamı oturmalı düzende ise 5 bin kişiyi ağırlayabilecek. Türkiye’de bir benzeri olmayan, üstün ses kalitesinin ön plana çıkarıldığı yüksek sesli canlı konserlere öncelik veren bir mekan olarak tasarlanan Black Box Istanbul, seyirciye özgün bir konser deneyimi sunacak.


6 Haziran –Tiesto
DJ ve prodüktör Tiesto, kariyerine elektronik müziğin her geçen gün daha popüler olmaya başladığı 80’li yıllarda Hollanda ve Belçika’da gece kulüplerinde başladı. 90’ların başında Armin Van Buuren ve Ferry Corsten gibi isimlerle birlikte yaptığı çalışmalardan sonra solo kariyerine odaklanmaya karar veren Tiesto’nun şöhrete doğru attığı ilk büyük adım Amsterdam’daki ilk Innercity partisindeki performansı oldu. Daha sonra 6 saatlik solo setleriyle ününü ARTtıran Tiesto, ilki 2002 yılında olmak üzere üç sene üst üste DJ Magazine tarafından düzenlenen “Dünyanın en iyi 100 DJ’i” anketinde birinci sırayı almayı başardı. 2004 Atina Olimpiyatları Açılış Töreni’nde sergilediği “Parade of theAthletes” performansıyla şöhretin zirvesine ulaşan Tiesto’nun kendisine ait 5 stüdyo albümü bulunuyor. Ayrıca 2001 yılında kurduğu MagikMuzik isimli plak şirketiyle diğer sanatçıların prodüktörlüğünü de yapan Tiesto, 2011 yılından beri yaptığı mixlerden oluşan Club Life albüm serisinden de üç adet yayınladı

19 Haziran – Travis
1990 yılında İskoçya’nın Glasgow kentinde kurulan Travis, şu ana kadar iki kere kazandığı BritAwards En İyi Grup ödülüyle İngiltere tarihinin en başarılı müzik gruplarından biri olarak görülüyor. Kariyerinde Glastonbury, Roskilde, Benicassim, Rock am Ring ve Rock im Park gibi önemli festivallerde çok başarılı performansları olan Travis’in ayrıca 1 numaraya yükselmiş 2 albümü, top 10 listesine girmeyi başarmış 10 single parçası ve 12 top 20 single’ı bulunuyor. Bunca başarıdan sonra 2008 yılında müziğe 5 yıllık bir ara veren Travis, 2013 yılında piyasaya sürdüğü “Where You Stand” albümü ile İngiltere en çok satan albümler sıralamasına 3. sıradan girmeyi başardı. Brit pop’un önde gelen ismi 2013 yılından beri dünya turnesinde ve biletleri günler öncesinden tükenen konserler vermeye devam ediyor.

20 Haziran – Bob Dylan
Bob Dylan ya da doğum ismiyle Robert Allen Zimmerman, müzik tarihinin en çok etki bırakmış ozanlarından biri olarak kabul edilmekle birlikte, şu ana kadar geride bıraktığı 35 albüm, yüzlerce efsanevi konser performansı ve etkilediği sayısız müzisyeni de hesaba katınca, müziğin son 50 yılda gösterdiği gelişimin sayılı öncülerinden biri olarak görülüyor. Beat kuşağı şiirini popüler kültüre taşıyarak 60’lar folk müziğinin canlanmasını tek başına sağlayan Dylan, daha sonra rock-n-roll müziğe doğru kaymasına rağmen, şarkı sözlerinde içinde bulunduğu dönemlerin sorunlarına değinmekten, politik eleştiriden ve haksızlığa karşı mücadele etmekten hiçbir zaman vazgeçmedi. Folk döneminde “Blowin’ IntheWind”, “Mr. Tambourine Man” ve “The Times TheyAre a-Changin’”, ardından rock-n-roll döneminde “Subterranean Homesick Blues”, “Like a Rolling Stone” ve “Visions of Johanna” gibi hitlere imza atan Dylan’ın kariyerinde 11 Grammy ödülü bulunuyor. Son albümü Tempest’ı 2012 yılında yayınlayan Dylan aynı sene ABD Başkanı Barack Obama tarafından devletin sivil vatandaşlara layık görebileceği en yüksek onur olan Özgürlük Madalyası ile ödüllendirildi.

24 Haziran –PixiesSeattle tabanlı grunge akımı rock müziği ele geçirmeden sadece iki yıl önce, 1987 yılında, ilk 8 parçalık albümü Come on Pilgrim’i yayınlayan Pixies, 1993 yılında dağılana kadar toplam 6 stüdyo albümü piyasaya sürdü. Dinamik, enerjik, zaman zaman gürültülü fakat her zaman insanı yerinde zıplatan müzik tarzıyla Pixies, kendisinden sonra gelen Nirvana, Pavement, Radiohead ve TheStrokes gibi efsane gruplara ilham vermekle kalmamış, Nirvana üyeleri, kimileri tarafından gelmiş geçmiş bir numaralı rock şarkısı kabul edilen “SmellsLikeTeenSpirit” parçası hakkında “Tam bir Pixies şarkısı!” yorumunu yapmıştır. “Fight Club” filmiyle birlikte kitleler tarafından sevilen “Where’s My Mind?”ın yanı sıra “Debaser”, “ThisMonkey’sGonetoHeaven”, “Caribou” , “Here ComesYour Man”, “Hey” ve daha birçok harika parçasıyla ThePixies, her performansında neden 90’ların rock müziğinin tanımlayan gruplardan biri olduğunu tekrar ve tekrar kanıtlıyor. 2004 yılında tekrar bir araya gelen grupta, 2013 yılında kendi isteğiyle ayrılan basçı Kim Deal’in yerine Paz Lenchantin devam ediyor. Pixies, 24 Haziran’da kariyerlerindeki ilk Türkiye konseri ile Black Box Istanbul sahnesinde olacak.

Black Box Istanbul
Türkiye’nin canlı müzik ve performans sektörünü kökten değiştirecek dünyanın sayılı etkinlik mekanlarından biri olmaya aday Black Box Istanbul, tribünler ve saha içi ayakta kullanımla 5 bin 800, tamamı oturmalı düzende ise 5 bin kişiyi ağırlayabilecek. Türkiye’de bir benzeri daha olmayan, üstün ses kalitesinin ön plana çıkarıldığı yüksek sesli canlı konserlere öncelik veren bir mekan olarak tasarlanan Black Box Istanbul, seyirciye özgün bir konser deneyimi sunacak.
Black Box Istanbul’un stratejik önceliği canlı konser ve performans sanatları olmakla beraber; mekan kurumsal etkinliklerden ödül törenlerine, moda şovlarından TV programlarınakadar geniş bir etkinlik yelpazesine ev sahipliği yapabilecek. Ağır yük taşıma kapasitesine sahip çatısı ve lojistik kolaylıkları sayesinde de art arda büyük prodüksiyonları ağırlayabilecek.
Maslak Büyükdere Caddesi’nden Ayazağa Köyü’ne (Cendere Caddesi’ne) inen Ayazağa Yolu üzerindeki UNIQ İstanbul kompleksinin içinde yer alan Black Box Istanbul ile ilgili detaylara www.blackboxistanbul.com adresinden ulaşabilirsiniz.