Blues yollarda güzel

Blues Brothers Band'in Türkiye turnesinde olduğu şu günlerde blues'severlere bir müjdeli haberimiz daha...

İSTANBUL - Blues Brothers Band'in Türkiye turnesinde olduğu şu günlerde blues'severlere bir müjdeli haberimiz daha var: Bu yıl 12'ncisi düzenlenecek
Efes Pilsen Blues Festivali, 19 Ekim ve
7 Kasım tarihleri arasında, üç ayrı Amerikalı blues ustasını Türkiye'den Rusya'ya uzanan bir turne kapsamında sanatseverlerle buluşturacak.
Programında bayan vokalist Shemekia Copeland, gitarist ve vokalist Big Bill Morganfield ve ünlü 'bluesman' Otis Taylor'u barındıran festivalin İstanbul
ayağı 19 ve 20 Ekim'de Lütfü Kırdar Kongre ve Sergi Sarayı'nda gerçekleştirilecek. Festival kapsamındaki her konser, kesintisiz dört saat sürecek.
12. Efes Pilsen Blues Festivali, 22
Ekim'de Adanada, 24 Ekim'de Diyarbakır'da, 26-27 Ekim'de Ankara, 29-30 Ekim'de ise İzmir'de devam edecek. Etkinlik, programını geçen yıl olduğu gibi bu yıl da Rusya'ya doğru genişletecek. 2-4 Kasım tarihlerinde Moskovalı blues tutkunlarıyla buluşacak olan sanatçılar, 7 Kasım'daki St. Petersburg konserinin ardından festivali noktalayacak.
Gitar ustası Johnny Copeland'ın şarkıcı kızı Shemekia Copeland, festivalde 'Turn the Heat Up' ve 'Wicked' adlı albümlerinden örnekleri müzikseverlerle paylaşacak. Harlemli şarkıcı
'yanık sesiyle' Efes Blues gecelerini 'neşe ve hüzne' boğacak.
Modern Electric Blues akımının başarılı sesi Big Bill Morganfield ise dünya blues gündemindeki yerini çıkardığı iki 'taze' albümle almış. Muddy Waters'in üvey oğlu sıfatını taşıyan Morganfield'in müziği ise eleştirmenlerce, 'babasının yüzünü güldürecek nitelikte' bulunuyor. Sanatçının son albümü ise bu yıl çıkan 'Ramblin Mind'.
Festivalin üçüncü ve son konuğu Otis Taylor. Sanatçı, gitarından çıkan sesin Muddy Waters, Jimi Hendrix ve John Lee Hooker'a yakınlığıyla tanınıyor. Vokalini kendisi üstlenen Taylor, sahnede bir yandan da banjo çalarak Efes Blues gecelerinin ateşini artıracağa benziyor. (Kültür Sanat)