Bodrum'un açılışı 'Barbaros'la yapılacak

Bodrum'un açılışı 'Barbaros'la yapılacak
Bodrum'un açılışı 'Barbaros'la yapılacak

Barbaros Hayrettin Paşa nın hayatını anlatan Barbaros tan sonra, 17 Ağustos ta Akdeniz dans kültürünü anlatan Tangodan Sirtakiye adlı gösteri sahnelenecek.

Uluslararası Bodrum Bale Festivali'nin sekizincisi 14 Ağustos-1 Eylül tarihleri arasında düzenlenecek. Bu yıl dört yabancı iki yerli grup ağırlayacak festivalin açılışı, 17. Aspendos Opera ve Bale Festivali'nin kapanışını yapan, koreografisi Beyhan Murphy'ye ait 'Barbaros'la yapılacak

BODRUM - Giderek çıtayı yükselten Uluslararası Bodrum Bale Festivali’nin sekizincisi 14 Ağustos-1 Eylül arasında, yenilenip güçlendirilen Bodrum Kalesi’nde yapılacak. Toplam altı gösterinin izleneceği festival programında İtalya , İspanya, Kore ve Bulgaristan’dan toplam dört, Türkiye ’den de iki gösteri yer alıyor.
Festivalin 14 Ağustos’taki açılışı, 17. Aspendos Opera ve Bale Festivali’nin kapanışını yapan, koreografisi Beyhan Murphy, müzikleri Mercan Dede imzalı ‘Barbaros’la yapılacak. 2010 Ajansı ve Devlet Opera ve Balesi (DOB) ortak projesi olan gösteri, Barbaros Hayrettin Paşa’nın hayatını ve 16. yüzyılda Akdeniz’deki Türk akıncılığını çağdaş dans ve tiyatro üslubuyla anlatıyor.
‘Barbaros’un ardından ilk yabancı konuğunu ağırlayacak festivalde İtlaya’dan Compagnia Nazionale di Raffaele Paganini topluluğunun, Akdeniz kıyı şeridini ve dans kültürünü anlatan ‘Tango’dan Sirtaki’ye’ adlı gösterisi 17 Ağustos’ta izlenecek. Ankara İtalyan Kültür Merkezi’nin katkılarıyla Bodrum’un konuğu olacak gösterinin koreografisi Luigi Martelletta’ya ait.
Daha önce de çeşitli temsilleriyle ülkemize konuk olan İspanya’dan Nuevo Ballet Espanol topluluğu ise 20-21 Ağustos’ta Bodrum’un konuğu olarak ‘Sangre Flamenca / Flamenko Kanı’nı sahneleyecek. Angel Rojas ve Carlos Rodriguez adlı iki erkek kardeşin kurduğu topluluk, yine koreografisi bu iki kardeşe ait gösteride İspanyol dansının, tangonun ve flamenkonun modern anlayış ve farklı yorumunu, canlı bir orkestra eşliğinde izleyicilerle buluşturacak.
Bodrum’un 24 Ağustos’taki konuğu ise Kore Ulusal Balesi olacak. Topluluk Hainz Spoerli, William Forsythe ve Thom Williems gibi koreografların üç çalışmasından oluşan ‘Bach’tan Günümüze Bale Adımları’ ile izleyicileri karşılayacak.
Shakespeare’in, Giuseppe Verdi’nin eşsiz müzikleriyle sürekli opera sahnelerine taşınan eseri ‘Otello’ bu kez Michael Galasso’nun müzik düzenlemeleri ve Uğur Seyrek’in bale uyarlamasıyla izlenecek. İzmir DOB yapımı olarak sahnelenen gösteri, 28 Ağustos’ta Bodrum’da olacak. Festivalin 31 Ağustos ve 1 Eylül’deki son gösterileriniyse, 80’li yılların başından itibaren adı efsane bale sanatçıları arasında yer alan Irek Mukhamedov ve Sofya Ulusal Balesi gerçekleştirecek.
Irek Mukhamedov, Mikis Theodorakis’in unutulmaz eseri ‘Zorba’da başrolde dans edecek. ‘Zorba’nın koreografisi ise, dünyaca tanınmış koreograf Lorca Massine’e ait.
Kültür Bakanlığı, Devlet Opera ve Balesi ile Bodrum Belediyesi’nin katkılarıyla düzenlenen festivalde tüm temsiller 21.30’da başlıyor. Biletler 25 lira. 0252 313 29 28 (Kültür Sanat)