Boğa güreşine sahip çıktılar

Boğa güreşine sahip çıktılar
Boğa güreşine sahip çıktılar

İspanyol matadorlar Serafin Marin ve Cayetano Rivera da Umarız, meclis bize özgürlüğümüzü geri verir çağrısında bulundular

İspanya'da boğa güreşinin "kültürel değer" ilan edilmesi talebiyle 590 bin imza toplandı

MADRİD - İspanya'nın doğusundaki Katalonya özerk yönetiminin 1 Ocak 2012'den geçerli olarak boğa güreşini yasaklamasının ardından başlayan karşı girişimler kapsamında boğa güreşinin tüm İspanya'da “kültürel değer” ilan edilmesi talebiyle 590 bin imza toplandı.

Katalonya Boğa Güreşleri Federasyonu'nun inisiyatifiyle tüm ülkede toplanan 590 bin imza, 40 kutunun içinde Ulusal İstatistik Enstitüsü'ne teslim edilirken, daha sonra boğa güreşlerinin “kültürel değer” olarak tanınması için meclise başvuru yapıldı.

Bazı matadorların, İspanya'nın özerk bölgelerindeki boğa güreşi federasyonu başkanlarının ve Meclis Kültür Komisyonu Başkanı Juan Manuel Albendea'nın da aralarında bulunduğu grup, Meclis Başkanı Jesus Posada tarafından kabul edildi.

Katalonya Boğa Güreşleri Federasyonu Başkanı Luis Maria Gibert yaptığı konuşmada, toplanan imzalarla demokratik bir haklarını kullandıklarını ve bu şekilde İspanyol kültürünün bir parçası olarak tanımladıkları boğa güreşlerinin ülke içinde resmen kültürel değer olarak tanınmasını sağlamayı umduklarını söyledi.

İspanyol matadorlar Serafin Marin ve Cayetano Rivera da “Umarız, meclis bize özgürlüğümüzü geri verir” çağrısında bulundular.

Verilen bilgilerde, boğa güreşinin “kültürel değer” olarak tanınması için imza verenlerin arasında İspanya Başbakanı Mariano Rajoy'un da bulunduğu belirtildi. 590 bin imzanın 150 bini Katalonya bölgesinden toplanırken, 15 gün içinde imzalarının geçerliliğinin onaylanması ve gelecek haftalarda konunun meclis gündemine alınması öngörülüyor.

18. yüzyıldan itibaren bir İspanyol geleneği olarak süregelen boğa güreşleri, hayvanları koruma yasası çerçevesinde 1991 yılında Kanarya Adaları özerk yönetiminde yasaklanırken, Katalonya'da ise siyasi bir kararla 1 Ocak 2012 tarihinden itibaren yasaklanmıştı.(aa)