Boğaziçi Üniversitesi'nden Türkiye'de bir ilk: Bizans Araştırmaları Merkezi

Boğaziçi Üniversitesi'nden Türkiye'de bir ilk: Bizans Araştırmaları Merkezi
Boğaziçi Üniversitesi'nden Türkiye'de bir ilk: Bizans Araştırmaları Merkezi
Türkiye'de ilk kez bir devlet üniversitesi bünyesinde Bizans uygarlığıyla ilgili çalışmalarda bulunacak bir merkez kuruldu. Boğaziçi Üniversitesi'nde kurulan Bizans Çalışmaları Uygulama ve Araştırma Merkezi, Bizans tarihi, kültürü, sanatı ve arkeolojisine dair yürütülecek çalışmalar sayesinde, Ortaçağ Anadolu ve Balkanlar, İstanbul ve Osmanlı tarihi ile kültürüne de ışık tutacak.

Boğaziçi Üniversitesi bünyesinde Türkiye ’de ve dünyada Bizans uygarlığıyla ilgili çalışmaların gelişimine katkıda bulunmak ve yapılan araştırmalar için bir platform işlevi görmek amacıyla Bizans Çalışmaları Uygulama ve Araştırma Merkezi kuruldu. Boğaziçi Üniversitesi öğretim üyesi ve Bizans tarihi uzmanı Prof. Nevra Necipoğlu’nun müdürlüğünü üstlendiği merkez, Türkiye’deki devlet üniversiteleri arasında bu alanda akademik çalışmaların yürütüleceği ilk merkez oldu. Merkez, Bizans tarihi, kültürü, sanat ve mimarlık tarihi ve arkeolojisi konularındaki akademik birikimi uluslararası bir ortama taşıyarak geliştirmeyi amaçlıyor.

Merkezin kuruluş amacını anlatan Prof. Nevra Necipoğlu, “Türkiye gerek coğrafi, gerek tarihsel ve kültürel anlamda Bizans’ın mirasçısı olan bir ülke. Dünyanın pek çok yerinde Bizans araştırmaları merkezleri mevcutken, Bizans İmparatorluğu’na 11 yüzyıl boyunca başkentlik yapmış İstanbul’da böyle bir merkezin bulunmaması giderilmesi gereken büyük bir eksiklikti. Boğaziçi Üniversitesi’nin Bizans çalışmalarıyla bağları aslında Robert Kolej günlerinden, Bizans İstanbulu’nun dünyadaki en önemli uzmanlarından sayılan Alexander Van Millingen’in burada hocalık yaptığı 1879-1915 yıllarından başlayarak 1999 yılında dünyaca ünlü Bizans uzmanlarını İstanbul’da buluşturan bir konferansa ev sahipliği yapmasına kadar gidiyor. Boğaziçi Üniversitesi’nde düzenlenen ‘Bizans İstanbulu’ konulu konferans çok önemli bir dönüm noktası oldu, önyargıların en azından akademik düzeyde kırılmasını sağlayarak Türkiye’de Bizans çalışmalarının önünü açtı. Sahip olduğu Bizans uzmanları ve yetiştirdiği öğrencileriyle Türkiye’de Bizans çalışmalarına katkılarda bulunan Boğaziçi Üniversitesi, tüm bu nedenlerle söz konusu merkezin kurulması için İstanbul’daki en uygun mekândı” diye konuştu.

Merkezin temel işlevleri arasında Türkiye’de Bizans uygarlığı üzerine çalışan araştırmacı yetiştirmek, araştırmalara katkıda bulunmak ve yurtiçi ve yurtdışından araştırmacılar için fikir alışverişi ortamı yaratmak var. Bu sayede Ortaçağ Anadolu, Balkanlar, İstanbul ve Osmanlı tarih ve kültürünün daha iyi anlaşılması hedefleniyor. Merkez, Bizans kültürel mirasını belgelemeye ve korumaya yönelik çalışmalar ve projelere de ev sahipliği yapacak. Ayrıca Boğaziçi Üniversitesi’nde Bizans ve Bizantoloji üzerine verilen derslerin geliştirilmesi ve teşvik edilmesi üzerine çalışılarak Kültür Bakanlığı ve Türk Tarih Kurumu başta olmak üzere sivil toplum kuruluşları ve diğer kurumsal birimlerle işbirlikleri yapılacak.

Boğaziçi Üniversitesi Bizans Çalışmaları Uygulama ve Araştırma Merkezi Yönetim Kurulu şu isimlerden oluşuyor:

Prof. Nevra Necipoğlu (Merkez Müdürü, Boğaziçi Üniversitesi Tarih Bölümü)

Yrd. Doç. Koray Durak (Müdür Yardımcısı, Boğaziçi Üniversitesi Tarih Bölümü)

Doç. Çiğdem Kafescioğlu (Üye, Boğaziçi Üniversitesi Tarih Bölümü)

Doç. Oya Pancaroğlu (Üye, Boğaziçi Üniversitesi Tarih Bölümü)

Yrd. Doç. Chyrssi Sidiropoulou (Üye, Boğaziçi Üniversitesi Felsefe Bölümü)

Yrd. Doç. Derin Terzioğlu (Yedek Üye, Boğaziçi Üniversitesi Tarih Bölümü)

Dr. Anestis Vasilakeris (Yedek Üye, Boğaziçi Üniversitesi Tarih Bölümü)