Boksör rallici olmaya kalkınca

'Rocky' tiplemesiyle bir döneme damgasını vuran Sylvester Stallone, yeni filmi
'Yarışçı'da, bir rallici...

LOS ANGELES - 'Rocky' tiplemesiyle bir döneme damgasını vuran Sylvester Stallone, yeni filmi 'Yarışçı'da, bir rallici
olarak da başarılı olabileceğini kanıtlıyor. Ancak yeni filminin kendisini zorladığını söyleyemeden de edemiyor başarılı oyuncu; "Bu filme Rocky'nin formülünü uygulamaya çalıştım. Ama olmadı" diyor.
Film, hız tutkusunu yaşam tarzı haline getirmiş dört yarışçının yaşamlarını ve kariyerlerindeki iniş çıkışları konu alıyor. Yönetmenliğini Renny Harlin'in üstlendiği yapımda Burt Reynolds, Kip Pardue, Gina Gershon, Til Schweiger ve Christian de la Fuente gibi oyuncular var.
Stallone, senaristliğini de üstlendiği filminde eski bir yarışçı olan Joe Tanto'yu canlandırıyor. Bir yarış esnasında geçirdiği kaza sonucu ölümden kıl payı kurtulan Tanto, bir daha pistlere dönmeme kararı almış. Ancak genç ve kafası karışık bir yarışçı olan Jimmy Bly'ın (Kip Pardue) başarılı bir rallici olması Tanto'ya bağlıdır. Tanto'yu zor bir dönem beklemektedir. Hele hele rakiplerinden birinin onun eski karısıyla evli olduğu da düşünülürse...
Stallone, bu projenin ilk temellerini beş sene önce, yarışçıların hayatlarını keşfetmek isteyince atmış. Peki 'Yarışçı' gibi bir film çekmek onu neden zorlamış?
Uzun bir aradan sonra bu senaryoyu yazdınız. Nasıl oldu?
Çok, çok zor oldu. İlk başta kolay olacağını sanmıştım. Bu filmde 'Rocky'nin formülünü uygulamaya çalıştım. Ama olmadı. Anlamlı olarak bir araya getirmem gereken 15 karakter vardı. Üstelik üç farklı nesilden geliyorlardı.
Yarış pistlerinde film çekmek zor değil mi?
Çok gürültülü ama güzel. Yarış otosu sürerken 350 km.'nin üzerine çıkıyorsunuz ve çok gürültü oluyor. Bu sinir bozucu bir şey, yanımdaki asistana bağırarak bir şeyler söylüyordum. ama duyurmak imkânsızdı.
Çekimde ilginç olaylar oldu mu?
Tabii. Adamın biri izinsiz bir şekilde Lotus marka otosuyla son sürat pistlere fırlamıştı, sonunda da virajı dönemeyip duvara çarptı. Polisler adamı alıp götürdüler.
Oynadığınız rolün otobiyografik olduğunu söylüyorsunuz?
Yarışmak da tıpkı oyunculuk gibi. Her zaman bir numara olamazsınız. Yapabileceğiniz tek şey kalır. O da başkasını, sizin durumunuza düşmeyecek şekilde yetiştirmek. İşte bu nedenle 'Yarışçı'nın benim hayatımı, kariyerimi anlattığı söylenebilir.
Filmin senaristi, yapımcı ve oyuncususunuz...
Son zamanlarda aktifliğim dorukta galiba. Senaryo size, evinizde oturup beklerken gelmiyor. Hele hele bu tip yarış filmlerinin pek çekilmediği de düşünülürse. Bu işi ya ben yapacaktım ya da hiç yapılmayacaktı.
(Imdb/Mrshowbiz)