Bölgelerde ne izleyeceğiz?

Yaz aylarının rehavetini ekim ayında açılacak 'perde'lerin coşkusuyla üzerinden atmaya hazırlanan tiyatrolarda...
Haber: ŞEHNAZ PAK / Arşivi

İSTANBUL - Yaz aylarının rehavetini ekim ayında açılacak 'perde'lerin coşkusuyla üzerinden atmaya hazırlanan tiyatrolarda yeni sezonda Ankara, İstanbul ve İzmir dışında kalan şehirlerde de hangi oyunları izleyeceğimiz belli oldu. Devlet Tiyatroları'nda (DT) Antalya, Adana, Bursa, Diyarbakır, Erzurum, Konya, Sivas, Trabzon ve Van'da seyirci karşısına çıkacak yapımlar içerisinde Shakespeare oyunları ağırlıkta. Yerli oyunlarda da Nâzım Hikmet, Güngör Dilmen, Orhan Asena ve Turgut Özakman'ın eserlerinin çokluğu göze çarpıyor.
Sezonun ilk antik oyunu
2001-2002 sezonuna antik bir oyunla 'merhaba'
diyecek Diyarbakır Devlet Tiyatrosu'nda bu çerçevede sahnelenecek ilk oyun Aristofanes'in 'Barış' komedyası olacak. Savaşın çirkin yüzünü, barışı engelleyen nedenlerin eşliğinde gülümseten bir bakış açısıyla çizen oyunu, Gürol Tonbul yönetecek. Geçtiğimiz yıllarda Diyarbakır'da Gogol'ün 'Müfettiş'ini sahneleyen Gürcü yönetmen Zurab Sikharrulidze bu sezon da Stanislav Stratiev'in 'Otobüs'ünü sahneleyecek. DT'de ilk kez sahnelenecek olan 'Otobüs', ekonomik ve politik sorunlar karşısında 'dur' demek için yola çıkma yürekliliğini gösteren bir grup insanın öyküsünü kara mizah bir dille anlatıyor.
Serdar Kayaokay'ın sahneleyeceği Muzafer
İzgü'nün öykülerinden uyarlanan 'Öykülerden Oyunlar', Yılmaz Onay'ın yöneteceği Güngör Dilmen'in 'Deli Dumrul'u Diyarbakır'da seyirci karşısına çıkacak diğer oyunlar. Sezonun tek çocuk oyunu Nurhan Karadağ'ın yazdığı 'Memiş Dayı'yı ise sahneye Nermin Uğur koyacak.
Antalya Devlet Tiyatrosu'nun yeni sezondaki ilk oyunu Ken Kesey'in ünlü 'Kafesten Bir Kuş Uçtu'su olacak. Tıpkı beyazperdedeki gibi 'Guguk Kuşu' adıyla sahnelenecek oyunun yönetmeni Yunus Emre Bozdoğan. Işıl Kasapoğlu rejisiyle seyircinin beğenisine sunulacak Güngör Dilmen'in 'Ben Anadolu' oyunu ise sezonun ikinci yeni prodüksiyonu.
Adana'da açılış 'Othello' ile Shakespeare'in
'kıskançlık ve marazi aşkların sarsılmaz ihtişamı' üzerine kurduğu ölümsüz klasiği 'Othello', 2001-2002 sezonunda Adana Devlet Tiyatrosu'nda Işıl Kasapoğlu'nun yorumuyla seyircinin karşısına çıkacak. Adana'da Bozkurt Kuruç'un yöneteceği Arthur Miller'ın 'Cadı Kazan'ı, Tayfun Eraslan'ın sahneleyeceği 'Bağdat Hatun'u ve Nazım Hikmet'in 'Yolcu'su bu sezon görülebilecek.
Konya Devlet Tiyatrosu yeni sezona Ferhan Şensoy'un 'Soyut Padişah'ı ile 'perde' açacak. Osmanlı'dan günümüze uzanan süreçte iktidarların ve işleyiş mekanizmalarının pek de değişmediğinin altının ironik bir dille çizildiği oyunu Nur Subaşı yönetiyor. Oyun, taht kavgası sonucu tek varis olarak kalan ve annesinin zoruyla dokuz yaşındayken tahta getirilen kendi deyimiyle yazılı tarihte yer almadığı için 'Soyut Padişah' olduğunu söyleyen bir sultanın yaşadığı traji komik olayları konu alıyor. Konya Devlet Tiyatrosu'nda sahnelenecek bir başka yapım da Samet Behrengi'nin 'Bir Şeftali Bin Şeftali' adlı çocuk oyunu.
Oyunun yönetmeni Cengiz Korucu. Shakespeare'in 'Atinalı Timon'u da sezonun bir diğer yeni yapımı.
DT'nin diğer bölgelerde sahnelenecek oyunları ise şunlar; Bursa'da 'Kadınların İsyanı', 'Kadın Oyunları', 'Töre', 'Bir Efes Masalı' ve 'Shirley Valentine', Van'da 'Kısasa Kısas', 'Yeşil Papağan Limited Şirket' ve 'Yolcu', Trabzon'da 'Karar Kimin', 'Büyük Aşkların Sonuncusu' ve 'Kamyon', Erzurum'da 'Bir Yaz Gecesi Rüyası' ve 'Çil Horoz', İzmir'de 'Düdüklüde Kıymalı Bamya',
'Dorian Grey'in Portresi', 'Albay Kuş',
'Öykülerin Azizliği', 'Atçalı Kel Mehmet' ve 'Beni Dünya Kadar Sev'.
Körfezde klasik bolluğu
İzmit Belediye Tiyatrosu'nda sezon, Daniel Soulier'in yönettiği Moliere'in 'Don Juan' ve 'Cimri' oyunlarıyla başlayacak. Yücel Erten'in sahneleyeceği Turgut Özakman'ın
'Bir Şehnaz Oyun'u, Barış Falay'ın Shakespeare'in aynı adlı eserinden çocuk oyunu olarak uyarlayıp yönettiği 'Bir Yaz Gecesi Rüyası' İzmit'te görülebilecek. Sezon Işıl Kasapoğlu'nun Nicolai Erdman'dan uyarlayacağı 'İntihar' ya da 'Üç Kısa Oyun'la noktalanacak.