Bollywood 'Sen olmadan, Ladin' diyor

Bollywood 'Sen olmadan, Ladin' diyor
Bollywood 'Sen olmadan, Ladin' diyor

Eylülde vizyona girecek romantik komplo filmi Sen olmadan, Ladin şimdiden gündeme oturdu.

Hindistan'ın Hollywood'u Bollywood, Kaide lideri Usame bin Ladin ve ABD'nin terörle mücadelesini 'ti'ye alan bir komedi filmiyle insanları güldürmeye hazırlanıyor.

MUMBAİ  ‘Pakistan’ın Pop Prensi’ diye bilinen ünlü şarkıcı ve oyuncu Ali Zafer’in başrolünü oynadığı ‘Tere bin Laden’ (Sen olmadan, Ladin) adlı romantik komplo filmi, Pakistan’da Amerika hayalleri suya düşmüş bir gazetecinin sahte Ladin yaptığı röportajla ün ve para peşinde koşarken başına gelenleri anlatıyor. Abhishek Şarma’nın yönettiği filmin senaryosuna göre, 11 Eylül 2011’de ikiz kulelere yönelik saldırıların ardından yaşanan olaylar şöyle gelişiyor: Pakistanlı gazeteci ünlenip çok para kazanmak için ABD’ye gitmek istiyor ama bir türlü vize alamıyor. Umutsuzca dolaşırken Usame bin Ladin’e çok benzeyen biriyle karşılaşıyor. Sahte Ladin’le röportajlar yapıp video kayıtlarını televizyon kanallarına satıyor. Ladin görüntüleri büyük olay olurken işin içine Bayaz Saray karışıyor.

‘İdeolojik tarafı incitmiyor’
ABD, gazetecinin peşine CIA ajanlarını takıp soruşturma yürütüyor. Düşük bir bütçeyle çevrilen ve 17 Temmuz’da gösterime girmesi planlanan filmin aynı zamanda senaristi olan Şarma “İnsanlar insanlar ticari değil filmler değil yeni konsept istiyor” derken Zafer şu değerlendirmeyi yaptı: “İlk önce ‘Tere bin Ladin’ başlıklı bir film teklifi alınca irkildim. Ama senaryoyu okuyunca bir komedi ile karşılaştım. Fikir beni heyecanlandırdı, senaryo çok neşeli. Herhangi bir ideolojik tarafı incitmiyor.” Ancak bugünlerde kimseyi incitmeyeceği düşünülen Bollywood’un Adolf Hitler’le ilgili ‘Dear Friend Hitler’ (Sevgili Arkadaşım Hitler’) filmi etrafında büyük tufan koptu. Yahudi lobilerinin baskısı sonucu filmin başrol oyuncusu Anupam Kher filmde oynamaktan vazgeçti. (afp, Hindustan Times)