Bomboş odaya ödül

İngiliz çağdaş sanatının en prestijli ödülü Turner, bu yıl yine büyük tartışmalar yaratacak. Ödülü alan Martin Creed, son derece minimalist çalışması '227: Yanıp Sönen Işık'la 22 bin sterlinin de (45.5 milyar lira) sahibi oldu.

LONDRA - İngiliz çağdaş sanatının en prestijli ödülü Turner, bu yıl yine büyük tartışmalar yaratacak. Ödülü alan Martin Creed, son derece minimalist çalışması '227: Yanıp Sönen Işık'la 22 bin sterlinin de (45.5 milyar lira) sahibi oldu.
Creek'in dört aday arasından seçilen yapıtı boş bir galeride beş saniye arayla yanıp sönen ışıklardan oluşuyor. Jüri başkanı Sir Nicholas Serota, Creed'in son derece güçlü ve duyarlı' çalışmasıyla ödüle değer bulunduğunu söylerken sanat dünyasında homurdanmalar da başladı. Kimileri tek bir ressamın bile aday gösterilmemesini eleştirirken, sanat yazarları Creed'in işinde her hangi bir pırıltı görmediler. 'The Stuckists' adlı karşı sanat grubu ise Tate Galerisi'nin önünde el fenerlerini yakıp söndürerek protesto gösterileri yaptı.
Töreni Madonna sundu
Ödül törenini bu yıl Madonna sundu. Madonna da sanat ortamının özgür ruhundan etkilenmiş olmalı ki, "Elimde en iyi sanatçı ödülünü tutuyor olmak tuhaf bir durum. Hiçbir şeyin en iyisi yoktur, sadece fikirler vardır. O nedenle ödül törenlerini aptalca buluyorum" dedi. Martin Creed ise, işinin neyi anlattığını soranlara "Bence insanlar ne istiyorlarsa onu anlayabilirler" yanıtını vermekle yetindi.
Turner'ın aday listesinde Martin Creed'e rakip olan diğer çalışmalar da bir hayli ilginçti: Yatağının üzerine uzanmış bir adamın Richard Billingham imzalı video görüntüsü, Isaac Julien'in iki eşçinsel kovboya dair filmi ve Mike Nelson'un tuhaf objelerle dolu tozlu koridoru.
Yıllardır avangart çalışmalara verilen Turner, her yıl büyük tartışmalara neden olur. Ama sonuçta ödülü kazanan Tracey Emin, Damien Hirst, Chris Ofili gibi sanatçılar dünya sanatında birinci lige terfi ederler. Darısı Creed'in başına! (Kültür Sanat)