Börtecene'den ustalara saygı

Soyut resimde 40 yılı geride bırakan usta fırça Tülay Tura Börtecene'nin, ilk halkasını üç yıl önce Yurt ve Dünya Sanat Galerisi'nde açtığı 'Kaos ve Oluşum' adlı resim sergisinin ikinci parçası, Atatürk Kültür Merkezi Sanat Galerisi'nde. 24 Aralık'a kadar izlenebilecek.
Haber: EVRİM ALTUĞ / Arşivi

İSTANBUL - Soyut resimde 40 yılı geride bırakan usta fırça Tülay Tura Börtecene'nin, ilk halkasını üç yıl önce Yurt ve Dünya Sanat Galerisi'nde açtığı 'Kaos ve Oluşum' adlı resim sergisinin ikinci parçası, Atatürk Kültür Merkezi Sanat Galerisi'nde. 24 Aralık'a kadar izlenebilecek. Sayısı 50'ye yaklaşan coşkulu yağlıboya eserleriyle sanatçı, 'birbirini takip eden, izleyen resimler' dediği son çalışmalarını, tanık olduğu 'kaos'un, ama daha da çokça yeni bir 'oluşum'un 'en son halleriyle' izleyicilerine sunuyor.
"Bir olayı, hikâyeyi birçok şekilde anlatabilir, yorumlayabilirsiniz" diyen, resimlerin, içinde, oluşurken binlercesini gösterip, tuval üzerinde yeniden yok olduğuna dikkat çeken sanatçının tuvalleri, büyük boyutlu, renge, patlamalara ve sönmelere, 'içsel aydınlığa' ve aşkınlığa cömert, kendini imgenin 'dönüşüm' haline sükûn ve emniyetle bırakmış bütünlüklü bir dünyayı gözler önüne seriyor.
Öyle ki sergide, çokça Gustav Mahler'in 5. Senfonisi'ni duyumsatan yoğun armonisiyle, ekseriyetle 'birbirini tamamlayan' ve dünyasını bütünleyen kimi 'haller' gözlerinize hücum ediyor.
Börtecene, Eren Eyüboğlu'na referansla "Bazı resimler sizi kendisiyle birlikte alır götürür, ağladığınız olur" derken sergisindeki üç özel bölüm de, ressamın hayatında önemli bir yeri olduğuna inandığı Rus yapısalcı Alexander Rodchenko, Fransız soyutunun devi Yves Kleinve yakın zaman önce aniden kaybettiği yeğeni, değerli fırça Eray Börtecene'ye adadığı 'özel' çalışmalarla derinleşiyor.
Bir önceki sergisine kıyasla, daha sıcak renkleri ve izleyiciyi 'emen' yoğunlukta, devingen bir espası tuvaline buyur ettiği gözden kaçmayan ressam, buna karşın resminin hiç de anında, 'jestüel' olagelmediğini, bilakis resmini düşünce ve sabırla, arayarak 'inşa ettiğini' söylüyor.
İzleyiciye Börtecene'nin bir sonraki 'dönemine' dair yeni, sürpriz ve özgün 'plastik ipuçlarıda sunan sergiye, Bilim Sanat Galerisi Yayınları'nca basılan hacimli ve arşivsel bir kitap da eşlik ediyor. Üstat İlhan Berk'in Börtecene resmine yönelik 'okuma'sıyla taçlanan eserde, sanatçıyla 40 yılı aşkın bir süre içinde yapılmış söyleşiler, analizler ve ressamın geçmişinden kopup gelen fotoğraflara da ilk kez yer veriliyor.
Tel: 0212 251 56 00