Borusan ödülü acı çeken bedenlere

Borusan ödülü acı çeken bedenlere
Borusan ödülü acı çeken bedenlere
Dün sona eren ArtInternational sanat fuarının video bölümü Moving Image kapsamında verilen 10 bin dolarlık Borusan Çağdaş Sanat Koleksiyonu Ödülü'nü, denge arayışı içerisindeki bedenlerin sınırlarını ve acılarını araştırdığı 'Center of the World' adlı çalışmasıyla Kalliopi Lemos kazandı.

Sanatçı Kalliopi Lemos, dün sona eren ArtInternational sanat fuarının video bölümü Moving Image kapsamında verilen Borusan Çağdaş Sanat Koleksiyonu Ödülü’nü almaya hak kazandı. Moving Image İstanbul fuarından Borusan Çağdaş Sanat Koleksiyonu’na alımı yapılacak eserin fonlanması için ortaya çıkan 10 bin dolarlık ödül, Lemos’a, 2015 tarihli çalışması ‘Center of the World’ için verildi.

Kalliopi Lemos’u temsil eden Londra galerisi Gazelli Art House, ödülü kazanan eseri şu şekilde değerlendirdi: “Lemos’un yeni işi, sanatçının halihazırda keşfetmeye devam ettiği doğal olmayan pozisyonlardaki, farklı ölçeklerdeki ve denge arayışı içerisindeki bedenlerin bir uzantısı. İzleyiciden ise ‘merkez’i ve evrendeki şahsi pusulalarını bulmalarını istiyor. ‘Centre of the World’ izleyiciler için iç ve dış, beden ve ruh, maddi ve manevi gibi zıtlıklar arasındaki gerilimi tekrar düşünmelerine olanak sağlayacak bir alan oluşturuyor ve sonunda, ‘dünyanın merkezi’ni ararken bulunabilecek ya da anlaşılabilecek bir şey olmadığını ima ederek, insan bedeninin sınırlarını ve acılarını sorguluyor.”


Borusan Contemporary’nin Sanat Direktörü Kathleen Forde, “Moving Image Sanat Fuarı’nda bu ödülü ikinci kez veriyor olmamız heyecan verici. Kalliopi Lemos’un video eseri oldukça güçlü ve Borusan Contemporary Çağdaş Sanat Koleksiyonu’na yakışan bir eser; çünkü koleksiyon, diğer eserlerin yanı sıra, performans ve video arasındaki çizgiyi flulaştıran işleri destekleyen bir geçmişe sahip” diye konuştu.

Moving Image Sanat Fuarı’nın kurucusu ve direktörü Edward Winkleman ise, ödülü “Moving Image, Borusan Contemporary’nin video sanatını ve fuarı bu şekilde desteklemeye devam etmesinden onur duyuyor. Ödülün, katılan sanatçılara böyle bir fırsat sağlamasından ötürü çok mutluyuz ve Kalliopi Lemos’u, bu prestijli koleksiyona dahil edilen eseri için tebrik ediyoruz” şeklinde değerlendirdi.

'Görünenin Ardındaki' ne?

Borusan Contemporary hakkında

2011’de kurulan ve hafta sonları gezilebilen Borusan Contemporary, Türkiye ’de yeni medya sanatları denilince akla helen ilk yer. Boğaz’ın Avrupa kıyılarında tarihi Perili Köşk binasının ev sahipliği yaptığı ofis müzede, geçici sergilerin yer aldığı ve yeni koleksiyon alımlarının sergilendiği iki galeri alanının yanı sıra ofis olarak kullanılan katlar Borusan Çağdaş Sanat Koleksiyonu’ndan derlenmiş seçkiler sergileniyor.
Borusan Çağdaş Sanat Koleksiyonu, yağlıboyadan heykele, videodan enstalasyonlara, yeni medyadan baskı eserlere, LED eserlerden fotoğraflara birbirinden farklı yaklaşık 600 iş barındırıyor. Jim Dine, Donald Judd ve Sol LeWitt’in baskı eserlerinin; Brigitte Kowanz, Keith Sonnier, François Morellet ve Doug Aitken’in ışık enstalasyonlarının; Peter Zimmermann, Gerwald Rockenschaub ve Markus Linnenbrink’in resimlerinin ve Liam Gillick, Manfred Wakolbinger ve Ernest Trova gibi isimlerin heykellerinin dahil olduğu koleksiyonda, Zimoun, Rafael Lozano-Hemmer, U-Ram Choe, Daniel Rozin ve Daniel Canogar gibi sanatçılar yeni medya segmentinde bulunmakta; Monika Bravo, Marina Zurkow, Kutluğ Ataman ve Manfred Mohr ise koleksiyonun video sanatı kısmında öne çıkmakta.