Borusan sahnesinde isyan var!

Borusan sahnesinde isyan var!
Borusan sahnesinde isyan var!
Canlı performanslarıyla 'sahnede isyan'ın kahramanları olarak bilinen Ufuk ve Bahar Dördüncü kardeşler, BİFO'yla birlikte çalıyor. Konser 19 Şubat'ta...

Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası (BİFO) Şubat ayında piyano dünyasında değişik vuruşları, kuvvetli ritimleri, güçlü teknikleri ve uyumlu birliktelikleriyle bilinen Ufuk ve Bahar Dördüncü piyano ikilisini ağırlıyor. BİFO’nun sürekli şefi ve sanat yönetmeni Sascha Goetzel yönetimindeki konser, 19 Şubat 2015 Perşembe akşamı 20.00’de Lütfi Kırdar’da gerçekleşecek. Dördüncü kardeşler gecede ayrıca Japon besteci Toru Takemitsu’nun 1991 yılına ait yapıtı “Quotation of Dream”in Türkiye prömiyerini de gerçekleştirecek.

İstanbullu müzikseverlerin yakından tanıdığı “Sahnede İsyan”ın kahramanları Ufuk ve Bahar Dördüncü piyano ikilisi, Debussy’yi ve 20. yüzyılın ilk on yılının estetik bakış açılarını ele aldıkları bu projeleri ve dünya çapında başarı kazanan albümleri ile dikkatleri sürekli üstlerinde tutmayı başarıyor. İkili, kusursuz bulunan teknikleri ve yorumladıkları yapıtlara kattıkları hayal gücüyle dinleyenlerine engin bir dünya sunuyor. Fransız ekolünde yetişmiş olan Dördüncü kardeşler, öncelikle bu repertuvardaki ustalıklarını, zor beğenen müzik eleştirmenlerine göstererek birbirinden başarılı albümler kaydettiler. Repertuvarlarının temel taşları arasında en çok 20. yüzyılın savaşlarla dolu Avrupa ’sının müzik sahnelerinin seçkin yapıtları göze çarpıyor.

Sanatçılar, BİFO ile gerçekleştirecekleri ilk buluşmalarında, Britten’ın bir II. Dünya Savaşı sonrası yapıtı olan İskoç Baladı’nın ardından heyecanla beklenen bir de prömiyere imza atacaklar. Özgün yapıtları ve özellikle Debussy etkileşimleri ile geçtiğimiz yüzyılın öncülerinden, Japon besteci Toru Takemitsu’nun 1991 yılına ait yapıtı “Quotation of Dream” Türkiye’de ilk kez seslendirilecek. Konser, 19 Şubat 2015 Perşembe akşamı 20.00’de Lütfi Kırdar’da gerçekleşecek.