Borusan'ın sürprizli koleksiyonu

Borusan'ın sürprizli koleksiyonu
Borusan'ın sürprizli koleksiyonu

Borusan Müzik Evi?ndeki ?Kozmik Latte? adlı sergide, Kutluğ Ataman?ın ?Aya Seyahat?te kullandığı ?roket? de yer alıyor.

İSTANBUL- Borusan Sanat Koleksiyonun’dan bir seçki sunan ‘Kozmik Latte’ sergisi Beyoğlu ’ndaki Borusan Müzik Evi’nde açıldı. Pek çok yabancı sanatçının önemli işlerini de kapsayan serginin en ilgi çekici işi, Kutluğ Ataman imzalı teneke uzay roketi.
Temelleri 90’larda atılan Borusan Sanat Koleksiyonu’nun içinde 400’den fazla sanat eseri bulunuyor. ‘Kozmik Latte’ sergisi ise bu koleksiyonun renk ve ışık tarafını irdeleyen  bir seçki. ‘Kozmik Latte’ ismi, John Hopkins Üniversitesi’nin kainatın rengiyle ilgili araştırmalarından geliyor. Araştırmalar kainatın egemen renginin, sanıldığı gibi siyah değil de sütlü kahveye yakın krem  olduğunu göstermiş ve bu renge kozmik latte adı verilmiş. Sergide Doug Aitken, Erol Akyavaş, Kutluğ Ataman, Mel Bochner, Peter Coffin, Jim Dine, Devrim Erbil, Liam Gillick, Nol Hennissen, Renêe Levi, Sol Lewitt, Robert Mangold, Eric Michel, Ivan Navarro, Kemal Önsoy ve Ekrem Yalçındağ gibi sanatçıların eserleri yer alıyor. Borusan Müzikevi’nin dört katına yayılan sergide sanatçıların resim, baskı, heykel, video, ışık ve yerleştirme türündeki yapıtları görülebiliyor.

Dikkat çekici sergilerin küratörü
Kutluğ Ataman’ın ‘Aya Seyahat’ filminde, köylülerin aya gitmek için binmeye çalıştıkları roket olarak kullanılan heykel de bu serginin en dikkat çeken işlerinden biri. Serginin küratörü, Suzanne Egeran.  Daha önce New York’ta MOMA , Londra’da White Cube gibi önemli sanat merkezlerinde çalışmış Ege’dan, 2009 İstanbul Bienali’ne paralel olarak açılmış ‘In the Between’ sergisinin de küratörüydü. Sergi 22 Mayıs’a kadar görülebilir. (Kültür Sanat)


    ETİKETLER:

    Beyoğlu