Boşanmışlar orkestrası

Boşanmışlar orkestrası
Boşanmışlar orkestrası

Borusan Dörtlüsü, kendilerinin de ödül aldığı Andante Ödülleri töreninde Fazıl Say?ın ?Boşanma? temalı eserini seslendirdi.

İSTANBUL - Andante Klasik Müzik Ödülleri’nin önceki akşam Rahmi Koç Müzesi’nde düzenlenen törenle sahiplerini buldu. Çiğdem Simavi’nin başkanı olduğu Kültür ve Sanat Varlıklarını Koruma Vakfı-KÜSAV’ın ve  Beyoğlu Belediyesi’nin himayesinde yapılan geceye,  klasik müzik çevreleri kadar ‘sosyete’nin de katıldığı görüldü. O kadar kalabalıktı ki sandalyelere sığamayan birçok davetli yirmi altı ödülün dağıtıldığı ve konserlerin verildiği uzun töreni ayakta izledi. İki ödül alan Fazıl Say, neredeyse gece boyu, müziğiyle sahnedeydi.
Törenin zirve noktalarından biri, Fazıl Say’ın merakla beklenen yeni bestesi Yaylı Çalgılar Dörtlüsü oldu. Say, Borusan Dörtlüsü eseri seslendirmek için sahneye çıkmadan önce bir konuşma yaptı ve ‘Boşanma’ temalı eseri, boşanmış erkeklerden oluşan bir dörtlünün seslendireceğini duyurmuş oldu. Say, Yaylı Çalgılar  Dörtlüsü’nü şöyle takdim etti:  “Bu eserin bir teması var. Gülmeyin, ‘boşanma’. Acı, öfke, seksüalite... hepimizin yaşadığı şeyler. Belki hepiniz boşanmış olmayabilirsiniz. Ben boşandım, Borusan Kuartet’in üyeleri de, hepsi boşanmış. O yüzden bu eseri en iyi onlar anlıyor, onlar çalıyor.” Nitekim, salondaki boşanmış ve de boşanmamış izleyiciler eseri çok beğendiklerini, alkış fırtınası kopartarak gösterdiler.
Gecenin ikinci zirvesi ise, 3 bin 500 avro değerinde olduğu açıklanan ses sisteminin, yapılan bir çekiliş sonucu herkesin tanıdığı ünlü müzik yazarı Evin İlyasoğlu’na gitmesi oldu. Geceyi, Haşmet Topaloğlu-Saadet Baykal sundu. (Kültür Sanat)


    ETİKETLER:

    Rahmi Koç

    ,

    Beyoğlu