Bosna Hersek'te 'Sığınak' Bienali

Bosna Hersek'te 'Sığınak' Bienali
Bosna Hersek'te 'Sığınak' Bienali

Tito?nun gizli nükleer sığınağında düzenlenecek Bienal?in konuğu Türkiye olacak. fotoğraf: aa

SARAYBOSNA - Bir zamanlar Bosna Hersek ’in Konyiç kentinde eski Yugoslav lideri Tito gizlice bir nükleer sığınak yaptırmış. Bu gizli sığınak. 90’lardaki iç savaş sırasında ortaya çıkmış. Yıllardır öylece duran bu tuhaf mekanı, Bosnalılar sanatın hizmetine sunuyorlar. Sığınak, 2011 yılından itibaren bir Uluslararası Çağdaş Sanatlar Bienali’ni ağırlamaya başlayacak. Üstelik bu bienalin konuk ülkesi Türkiye olacak.
2011 Mayıs’ındaki bienal için 2011 Ocak ayında çalışmaların başlayacağı açıklandı. Edo Hoziç’in direktörlüğünde düzenlenecek bienalin genel bir konusu olmadığı, ancak ‘rejim, militarizm’ gibi konulara öncelik verileceği söylendi. Avrupa Birliği’nin desteklediği, UNESCO ve NATO’nun sponsorluğu üstlendiği, Tito’nun sığınağındaki bienal projesini ise Saraybosna’da yaşayan sanatçılar bölge ülkelerdeki meslektaşlarıyla birlikte hazırlamış.
Tito tarafından 1953-79 yılları arasında yaptırılan 6 bin beş yüz metrekarelik sığınak içinde 350 kişinin altı ay boyunca dışarıdan destek almadan yaşayabileceği biçimde tasarlanmış. (aa)


    ETİKETLER:

    Bosna Hersek