Boston'da doğan 'dinleyici dostu' müzikler

Boston'da doğan 'dinleyici dostu' müzikler
Boston'da doğan 'dinleyici dostu' müzikler

Sulene van der Walt, Sırma Munyar, J. P. Bouvet, Drew Moore (soldan sağa)

Farklı kültür ve ülkelerden dört gencin Boston'da kurduğu progresif rock grubu 'Helicopria' bu akşam Otto Santral'da sahne alacak. Grubu İstanbullu üyesi Sırma Munyar anlattı

Bir Türk, bir Güney Afrikalı ve iki Amerikalı’dan mürekkep Helicopria, yeni nesil bir progresif rock grubu. Grubun, doğamız gereği adını sanını daha bir merak ettiğimiz Türk elemanı, Sırma Munyar. Şimdilik ABD ’de özellikle Doğu Yakası’nda ismini duyuran grubun gelecek planları arasında dünyaya açılmak var. Bu plan doğrultusunda, Avea Escape To Music etkinliği kapsamında, bu akşam 22.00’de Otto Santral’da, 18 Şubat Cumartesi ise Garajistanbul’da Mando Diao’nun ön grubu olarak sahne alacaklar. Sırma Munyar’a grubu sorduk. 

Helicopria nasıl kuruldu?
Tamamen tesadüfi bir biçimde. Sulene, JP ve eski üye Elijah sıkı arkadaşlıklarından doğan bir progresif rock grubu yaratmaya karar vermişler. Bir arkadaşımızın konserinde tanıştım onlarla. Projelerinden bahsettiler. Vokalist aradıklarını duyunca seçmelere girdim. Üç hafta vokalistleri dinleyip değerlendirdikten sonra, bende karar kıldılar. İki yılda çok vakit geçirdik, kendimizi geliştirdik. 

Farklı bölgeler ve farklı kültürleri temsil ediyorsunuz. Bu farklılık müziğinize nasıl yansıyor?
Ben İstanbul doğumluyum; Berklee’de okumak için Boston’a taşınana kadar da İstanbul’da yaşadım. Sulene Cape Town’da büyümüş, Hollanda asıllı. Drew Orlando’da, JP ise Mauritius Cumhuriyeti asıllı bir Minnesota’lı. 40 yıl düşünseniz aklınıza getiremeyeceğiniz bir birliktelik... Karakterlerimiz de kültürlerimiz kadar farklı. Kültürel özgeçmişin yanı sıra bir de bunun müzikal özgeçmiş kısmı var. Herkes Helicopria öncesi farklı müziklerle ilgileniyordu. Ben caz söylemekle meşguldüm, Sulene Punk Rock gitar teknikleriyle, Drew Neo-Soul ve JP Fusion ile... Kültürel farklılıklara müzikal farklılıklar da eklenince, bizim bile beklemediğimiz, son derece eklektik ve deneysel, ama dinleyiciye dost, özgün bir müzik çıktı. Müziğimizde gruptaki herkesin karakterinden bir parçaya yer var. Aslında Amerikalı bir grup olduğumuz için, çoğu şarkımız İngilizce, aralara Türkçe sözler katmaktan da geri durmuyorum. 

ABD’de bir hayran kitleniz var mı?
Boston çevresinde ve Amerika’nın Doğu Yakası’nda belli bir kitlemiz var. Hedefimiz bu yaz Batı Yakası’na da açılmak. Haziranda ufak bir California turnesi düzenlemeyi planlıyoruz. Davulcumuz JP Bouvet Los Angeles’taki Guitar Center Drum Off 2012 ve Roland V-Drum 2012 yarışmalarında Amerika çapında birinci oldu. Genç davulcular için yapılan en büyük iki yarışma... JP’nin her ikisinde de birincilik elde etmesi, Amerika’yı temsil ettiği Roland V-Drum yarışmasının ikinci ayağında dünya ikinciliği elde etmesi, bizim gruba konser daveti olarak döndü. Davetleri yazın değerlendirmek niyetindeyiz.