Boston'da spotlar Türk sinemasının üzerinde

Boston'da spotlar Türk sinemasının üzerinde
Boston'da spotlar Türk sinemasının üzerinde
15. Boston Türk Film Festivali, bugün Tolga Karaçelik'in Altın Portakal ödüllü filmi 'Sarmaşık'la başlıyor. Boston Globe dahil bölgenin saygın medyasında da yer verilen festival, 3 Nisan'da Emin Alper'in Altın Koza ödüllü filmi 'Abluka'yla sona eriyor. Toplam 21 filmin gösterileceği festivalde Çağan Irmak'a Türk Sinemasında Mükemmellik Ödülü verilecek.

Bu yıl 15’inci yaşını kutlayan, Boston Globe dahil bölgenin saygın, kültür ve sanat ağırlıklı medyasında da yer verilen Boston Türk Film Festivali , kapsamlı programıyla günümüz Türkiye sinemasının seçkin örneklerini ve yönetmenlerini bir kez daha Amerikalı seyirciyle buluşturuyor. Film programında yer alan 21 filmden 9’unun Kuzey Amerika’daki ilk gösterimleri Boston’da yapılacak.

Festival bu yıl birçok film yönetmenini de konuk ediyor. Yönetmenler Tolga Karaçelik, Çağan Irmak, Zeki Demirkubuz, Ben Hopkins, Mustafa Kara, Faruk Hacıhafızoğlu, Şerif Yenen ve Ankara Sinema Derneği Başkanı Ahmet Boyacıoğlu ile Boston Türk Festivali Belgesel ve Kısa Film Yarışması’nda en iyi film jüri ve seyirci ödüllerini kazanan Ramazan Dinler, Yasemin Akıncı, Gündüz Sevdi ve Selman Naçar konuklar arasında yer alıyor. Konuk yönetmenlerle film gösterimleri ertesinde söyleşiler de program kapsamında bulunuyor.

Festival, 17 Mart’da Tolga Karaçelik’in Altın Portakal ödüllü filmi ‘Sarmaşık’ın Boston Güzel Sanatlar Müzesi’ndeki gösterimiyle başlıyor ve filmin gösterimini takiben müzede bir de açılış resepsiyonu yer alıyor. Festival programı Çağan Irmak’ın ‘Dedemin İnsanları’ ve ‘Nadide Hayat’, Nermin Er ve İsmet Kurtuluş’un ‘Rimolar ve Zimolar: Kasabada Barış’, Ali Atay’ın ‘Limonata’, Deniz Gamze Ergüven’in ‘Mustang’, Cem Kaya’nın ‘Motör’, Ben Hopkins’in ‘Hasret’, Mert Baykal’ın ‘Kardeşim Benim’, Emine Emel Balcı’nın ‘Nefesim Kesilene Kadar’, Zeki Demirkubuz’un ‘Bulantı’, Mustafa Kara’nın ‘Kalandar Soğuğu’, Senem Tüzen’in ‘Ana Yurdu’, Faruk Hacıhafızoğlu’nun ‘Kar Korsanları’, Şerif Yenen ve Levent Ayaşlı’nın ‘İstanbul Unveiled’ ve Emin Alper’in ‘Abluka’ adlı filmlerinden oluşuyor.

Boston Türk Film Festivali’nin bu yıl da yüksek kalibreli ve zengin bir programla sinemaseverlerin karşısına çıktığını belirten festivalin kurucu direktörü Erkut Gömülü, festival aracılığıyla Türk sinemasının ve yönetmenlerinin ABD’deki tanıtımına önemli bir katkı sağlandığını ifade ediyor.

ÇAĞAN IRMAK’A MÜKEMMELLİK ÖDÜLÜ
Boston Türk Film Festivali Türk Sinemasında Mükemmellik Ödülü’nün bu yılki sahibinin Çağan Irmak olduğu açıklandı. Yönetmene ödülü Boston Güzel Sanatlar Müzesi’nde son filmi ‘Nadide Hayat’ın Kuzey Amerika ilk gösteriminden sonra düzenlenecek bir törenle takdim edilecek.

2007’den beri BTFF tarafından her yıl bir yönetmene Türk sinemasına katkılarından dolayı verilen ödülün önceki yıllardaki sahipleri; Zeki Demirkubuz, Reha Erdem, Nuri Bilge Ceylan, Yeşim Ustaoğlu, Derviş Zaim, Tayfun Pirselimoğlu, Erden Kıral, Reis Çelik ve Onur Ünlü.

BELGESEL VE KISA FİLM ÖDÜLLERİ DE VERİLECEK
Boston Türk Festivali Belgesel ve Kısa Film Yarışması’nda en iyi kısa film jüri ödülünü paylaşan Yasemin Akıncı’nın ‘Kırmızı Işık - Fransa Çok Güzel’ ve Gündüz Sevdi’nin ‘Sıradaki’, kısa film seyirci ödülünü alan Selman Naçar’ın ‘Kuyu’, en iyi belgesel jüri ödülünü alan Ramazan Dinler’in ‘Koçer’, belgesel seyirci ödülünü alan Orhan Çalışır, Cengiz Kültür ve Dirk Meissner’in ‘Zülfü Livaneli: Doğu ve Batı Arasında’ adlı filmleri de festival programında seyirciyle buluşuyorlar. Film gösterimlerinden sonra ödül töreni ve Boston Globe gazetesinin film eleştirmeni Peter Keough’nun moderatörlüğünü yaptığı, yönetmenlerle söyleşiler de programda yer alıyor
www.BostonTurkishFilmFestival.org