Bowie, Emin'e dedi ki...

"Şöhret, iyi bir restoranda iyi bir yerden başka bir şey getirmiyor" diyen İngiliz rock şarkıcısı David Bowie...

İSTANBUL - "Şöhret, iyi bir restoranda iyi bir yerden başka bir şey getirmiyor" diyen İngiliz rock şarkıcısı David Bowie, kendi web sayfasında genç sanatçılara eserlerini sergilemek için olanak sağlıyor. Bu konuda ona kim yardımcı olabilir? Bu sıra dışı müzisyene, ancak sıra dışı bir sanatçı tavsiyede bulunabilir. Mesela yeri geldiğinde yatağını bile sergileyen, iç çamaşırlarını satan biri: Tracey Emin. İngilizlerin sıra dışı sanatçısı Emin'le Bowie net'te muhabbet etmeye başlıyor. Sanata, şöhrete, uyuşturucuya değiniyorlar. Muhabbetin tarzı pek tabii ki fazlaca entelektüel!
David Bowie: Surrey'den gıcır gıcır, yepyeni bir sanat öğrencisiyim. Sanat dünyasında bir şeyler yapmak istiyorum. Bana biraz tavsiyede bulunabilir misin?
Tracey Emin: Sen gıcır gıcır bir sanat öğrencisi değilsin, sen David Bowie'sin. Ama eğer öyleysen, yarım zamanlı iyi bir iş bul derim. Eğer stüdyo açacak paran yoksa, her zaman bir kamera ve not defteri taşı. Eğer beynin yorulursa, yarım zamanlı bir kursa kaydol. Bir de ne yaparsan yap bazı şeyleri elde etmek için sıkı çalışmalısın.
Bowie: Şu anda ne giyiyorsun? (Sakın yalan söyleme)
Emin: 1996'dan kalma rahat Adidas bir eşofman üstü, Helma Lang'den üzerime iki beden büyük gelen bir jean pantolon, eskimiş makosenler, M&S'den siyah naylon bir kombinezon, Agent Provocateur'dan pahalı iç çamaşır, mavi Calvin Klein güneş gözlükleri, şeffaf plastik Swatch bir saat, kibar altın mücevherler ve makyaj yok. Bugün iş günü.
Bowie: Peki işin 'doğru'yu işaret ediyor mu?
Emin: İşimle, her zaman doğruya itibar etmişimdir ama tabii ki yaptığım her şey düzeltilir, dikkatlice gözden geçirilir ve en son hali hesaplanmış, ayarlanmış olur. Ama bu beni sahte yapmaz.
'Yalan söyler misin?'
Bowie: Yalan söylüyor olmak seni rahatsız etmez mi? Eğer tüm doğrularımız yanlış tanımlamalara dayanıyorsa, doğru nedir? Bir çeşit kendini iyi hissetmek mi? Doğruyu yalnızca ayakta kalma taktiği olarak mı yaratıyoruz?
Emin: Evet, doğru, bize uyduğu sürece doğrudur. Ne zaman insanları kırdığımı, ne zaman asabi davrandığımı, işleri berbat ettiğimi bilirim. Garip olan hayatımda yaptığım hatalarda alkolün özellikle de viskinin payı vardır. 1999'dan beri alkol almıyorum.
Bowie: Sanat tarihi üstüne artık daha fazla düşünüyor musun?
Emin: Hiçbir zaman sanat tarihinde iyi olmadım ve hiçbir zaman da bu konuyu iyi çalışmadım. 22 yaşıma kadar Tate galerisine gitmedim. Yerini de öğrenmedim. Ama 14 yaşımdayken senin Lodger için cover LP'n vesilesiyle Schiele ve Alman ekspresyonistleriyle ilgilenmeye başladım. Ama birilerinin, daha önce yapılanları gülünç şekilde taklit ederek başarılı olacağına inanmam.
Bowie: Burada sana katılamayacağım. Çünkü 10 yıl öncesinin en çok tanınan çalışmaları, çok daha önceden yapılanların bir yeniden ifadesi gibi. Herkes, Nauman'dan Beuys'a, Koons'tan Richter'e pek çok büyük isimden esinlenerek, alıntılar yaparak bir şeyler yaptı.
Emin: Bir defasında sana bir alıntı aktarmıştım, senin 'The Man Who Fell to Earth'de şoförüne 'Yavaşla Arthur' dediğin yerden. O zaman, hiçbir şey hatırlamadığını söylemiştin. Uçmuştun. Bunun yaratıcı yöntemle hayal dünyasında yaşamak olduğunu mu düşünüyorsun? Rock starları ve kokaini kastediyorum.
Bowie: Mmm... uyuşturucu deneyimi sonrası hiçbir şey aynı olmaz. 'Station to Station' uyuşturucu etkili bir albüm. 'Low and Heroes' değil. 'Never Let Me Down' öyleydi. Hepsi çelişkili.
Emin: Başından beri internette kimi projelerin içindesin. Bunlar senin süperstar kimliğine uygun mu? Eminim ki David Bowie
için gidip de marketten gazete satın almak farklı bir şey olurdu.
Bowie: Herhangi birisi gibi, Tabloid dünyasının bir kurbanı olduğun için üzgünüm. Çalışmalarına daha esaslıca dikkat etmem gerekecek. Benim için New York'ta, peşimde İngiliz basını olmadan yaşamak var olmayan bir problem.
Emin: New York'un senin için bu kadar 'cool' olmasına memnun oldum. Bir defasında Londra'da en iyi ulaşım yolunun halka açık ulaşım araçlarını kullanmak olduğunu söylemiştin: Tek yapman gereken bir şapka takmak ve bir Yunan gazetesi okumak. Her zaman ünlü olmayı istedin mi?
'Müzik benim için önemli'
Bowie:Şöhret, iyi bir restoranda iyi bir yerden başka bir şey getirmiyor. Ortada daha fazla imrenecek bir şey yok.
Emin: Müzik, benim için her zaman önemli bir esin kaynağı olmuştur. 14 yaşımda içip içip 'Rock'n'Roll Suicide'ın sonunda kustuğumu hatırlıyorum.
Bowie: 'Rock'n'Roll Suicide' ve birkaç şarkının sonunda ben de kustuğumu hatırlıyorum.
Emin: Sana her zaman bir müzisyen değil de, bir sanatçı olarak bakmışımdır. Görsel sanatlar senin için neden bu kadar önemli?
Bowie: Bu ya da şu odadan dışarı çıkıp gidecek çalışmalar yapmak istiyorum. Bir galerinin sadece 10 parçaya, altı tabloya ve dört heykele ihtiyacı vardır. Boşluğu doldurmak için bu tarz çalışmalar yaparım. Bunun sanat olup olmadığını bilmiyorum.
Emin: Web sayfanda genç sanatçılara destek veriyorsun. İsminin bu genç insanlar için ani bir onay olması seni endişelendirmiyor mu? Onların yaptıkları işlere inandıklarını
düşünüyor musun?
Bowie: Yeni ve genç isimlere sitemizde kendilerini göstermeleri ve ürünlerini satmak için komisyonsuz buradan yararlanabilmeleri için olanak sağlamak beni gerçekten gururlandırıyor.
Dawid Bowie galerisi için internet adresi:
http://www.bowieart.com