Böyle kağıt kesiğine can kurban: Duran Duran döndü

Böyle kağıt kesiğine can kurban: Duran Duran döndü
Böyle kağıt kesiğine can kurban: Duran Duran döndü
Buram buram erotizm kokan sesiyle Lindsay Lohan'dan, Nile Rodgers'a sayısız sürpriz barındıran 'Paper Gods', tam beş yıllık aradan sonra yeniden stüdyoya kapanan Duran Duran'ın yeni bebeği olarak kollarımızda!
Haber: SARP DAKNİ - daknisarp@gmail.com / Arşivi

Çok değil sadece üç sene önce Selanik’teki enfes açık hava tiyatrosu ‘Earth Theatre’ı dolduran yaş ortalaması 40 üstü izleyici grubu ile hop oturmuş hop kalkmıştık... Grubu kısa süre sonra İstanbul ’da ikinci kez izleyebilmiş olma şansını yakalamış olmak da cabası! 30 çılgın yılı, müthiş bir istikrar hatta 2000’lerde yeniden şaha kalkarak tamamlamak her baba yiğidin harcı olmasa gerek. Her ne kadar gizliden gizliye beğensem de ‘Red Carpet Massacre’ tökezlemesini unutmamalı elbet.
Simon, John, Nick ve Roger yani mahşerin dört atlısı tam beş yıl sonra bir kez daha harekete geçiyor. Albümün adı ‘Paper Gods’ yani ‘Kağıt Tanrılar’... Gönül rahatlığı ile söyleyebiliriz ki böyle kağıt kesiğine can kurban! Albüm oldukça kalabalık bir yıldızlar geçidine sahne oluyor. Hem prodüktörler hem de vokalleriyle aradan fırlayarak ‘ceee!’ diyen isimler fazlasıyla çarpıcı.

Daha önce yere göğe sığdıramadığımız All You Need is Now ve A Diamond in the Mind gibi nefis parçalardan hatırlayabileceğiniz Joshua Blair bu kez ismini son zamanlarda fazlasıyla çok duymaya başladığımız Mr Hudson ile grubun 14. stüdyo albümü Paper Gods için kafa kafaya vermiş... Eh tabi grubun 80’lerdeki altın yıllarına destek vermiş olan ve Daft Punk sayesinde adeta vampir gibi yeniden dirilen Nile Rodgers ve kalplerimizin değişmez fatihi Mark Ronson’ı da unutmamalı.

Seneler sürer her günüm, yalnız gitmekten yorgunum!

İlk single Pressure Off’a vokalleriyle destek veren Janelle Monáe, şarkının daha da yükselerek uçmasının en önemli sebeplerinden biri. Bir önceki albüm All You Need Is Now ile hemen hemen aynı sound’a sahip olan şarkı daha ilk dinlemede öylesine akılda kalıyor ki, albüme lokomotif olarak seçilmesi bizi kesinlikle şaşırtmadı.

Eğer daha önce bir yerde hakkında bir şey okumadıysanız kulağınızda ilk çalındığında bir Lady Gaga düeti olarak patlayacak olan Last Night in the City ise kuşkusuz Paper Gods’ın en derin kesiklerinden birini atıyor. Ancak o da ne? Vokallerini duyduğumuz kişi Lady Gaga değil; Hideaway ile kısa süre için buradayım diyerek ortadan kaybolan Kiesza imiş meğer... Kiesza’nın kendine has vokallerini bir kenara bırakıp bir Gaga imitasyonu olarak hortlamasının sebebini hiç anlamadık. Ama bu bile şarkıyı sevmemize engel olamadı kuşkusuz. Bir tur daha dinlememek için kendinizi zor tuttuğunuz şarkılardan biri bu...

Yanan köprüler, saçlarında kırlar... Bon Jovi yeniden!

Mr Hudson’ın prodüktör koltuğundan kalkarak grubun yanına geçerek bizzat parçası olduğu Paper Gods ile açılan albümün en önemli sürprizlerinden birini ise Danceophobia yapıyor. Kariyeri çoktan paramparça olmuş olsa da, bam telimizi asla bırakmayan Lindsay Lohan’ın fazlasıyla erotik bir tonlamayla yaptığı kısa monolog şarkıyı adeta uçuruyor. John Frusciante destekli What Are the Chances? ve Only in Dreams ise albümün dikkat çeken diğer şarkıları arasında.

Lindsay Lohan, erotik tonlamayla söylediği şarkıyı uçuruyor!

Alex Israel’in tasarımıyla ortaya çıkan iddialı bir albüm kapağına sahip olan Paper Gods, kullandığı imajlarla da grubun 80’lerdeki gösterişli günlerine referanslarda bulunuyor. Sizi Rio albümüne götürecek dudaklar pembe telefon ya da Girls on Film videosuna ışınlanacağınız şampanya kadehi bunlardan sadece birkaçı. Sözün özü Duran Duran bizi yine yanıltmıyor. Çok büyük bir iddiası olmayan ancak ‘pop’ tutkunlarını kolayca yakalayabilecek bu albümü radarınıza alın deriz.

Paper Gods (Not: 7/19)
Duran Duran
Warner Bros.