Böyle ödülü kim almak istemez

Böyle ödülü kim almak istemez
Böyle ödülü kim almak istemez
30 Ekim'de başlayacak 1. Bozcaada Ekolojik Belgesel Film Festivali'nde dünyanın dört bir yanından birçok film ilk kez gösterilecek. İmara açılacak zeytinlikleri de gündemine alan festivalin ödül heykelcikleri de zeytin ağacından heykeltraş Erim Bayrı tarafından özel olarak tasarlandı.

RADİKAL/İSTANBUL - İlki 30 Ekim -2 Kasım tarihlerinde düzenlenecek Bozcaada Uluslararası Ekolojik Belgesel Film Festivali’nin (BIFED) yaratıcıları, ada ve yörenin ekolojik sorunlarına dikkat çekmek ve bu konuda mücadele edenleri bir araya getirme niyetinde.

Bozcaada Belediyesi ve BOZTİD (Bozcaada Turizm İşletmeleri Derneği) tarafından düzenlenen festivalde IDFA (Uluslararası Belgesel Film Festivali), Berlinale, Vienale, Sundance gibi dünyanın birçok önemli festivalinde finale kalmış veya ödül almış 170 film arasından 20 film yarışma finalisti olarak seçildi.

Film festivali, Joel Bakan’ın yazdığı ve Mark Achbar ve Jennifer Abbott’un yönettiği dünyanın en fazla ödül kazanan belgesellerinden biri olan “The Corporation” filmiyle 30 Ekim 2014 Perşembe günü başlayacak.

Uluslararası prömiyerini BIFED’de yapacak “Hands on: Women and Climate Change” belgeselinin yanı sıra bir çok belgesel film de Türkiye ’deki ilk gösterimini Bozcaada’da yapacak. Yarışma filmlerinden yönetmenliğini Marianna Francese, Jaad Gaillet’in üstlendiği “Tarlabaşı ve Ben”, Margaret Bong’un yönettiği “Weight of Salt (Tuzun Ağırlığı)”, Eduardo Chibas’ın yönetmenliğini yaptığı “Bye, Bye, Barcelona (Bay, Bay, Barselona)”, Sinem Yılancı ve Sertan Ünver’in filmi “Oak and Scott: Pausing at High Speed (Oak ve Scott: Yüksek Hızda Duraklamak)”, Hazal Tüfekçi’nin “Babalar Grubu” ve Eda Elif Tibet’in “Hey Geçi” filmlerinin dünya prömiyerleri gerçekleştirilecek. Festivalde yarışma filmlerinin yanı sıra 30 film daha sinema severlerle buluşacak.

İmara açılan zeytinlikler panelde!
Festivalde üzüm ve bağcılık ile zeytin temalı paneller de gerçekleştirilecek. İmara açılan zeytinlik alanların geleceği tartışılırken, bu değişikliklerin bölge ekolojisine ve bölgedeki zeytin üretimine getireceği olumsuz etkiler masaya yatırılacak.

Üzüm ve bağcılık paneli 1 Kasım Cumartesi günü 14:30’da, zeytin paneli ise 2 Kasım Pazar günü 12:30’da Tariş Yönetim Kurulu Başkanı Cahit Çetin, CNN Türk’te yayınlanan Para Dedektifi Programı Yapımcısı Cem Seymen, CHP ’nin Çevreden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Şafak Pavey ile yazar ve şair Sefa Taşkın’ın da katılımıyla düzenlenecek. Her iki panel de Zübeyde Hanım Parkı’nda yapılacak.

Festivalin ödül heykelcikleri de zeytin ağacından heykeltraş Erim Bayrı tarafından yapıldı. Ödüllerin her yıl farklı bir sanatçının elinden ve farklı bir doğal malzeme kullanılarak tasarlanması planlanıyor.