Böyle ortamlarda çocuklar gibiyim

Böyle ortamlarda çocuklar gibiyim
Böyle ortamlarda çocuklar gibiyim
29. İstanbul Kitap Fuarı'nın ilk gününde en çok ilgi gören yazarlardan biri de Muran Menteş'ti

BURCU AKTAŞ

 

Kalabalıklar vardı masanın önünde. Nasıl geçti imza günü?
Umduğumdan çok iyi geçti. Beni okuyan insanlar olduğunu biliyorum elbette ama fuarın ilk günü imzaya gelmeleri doğrusu beni çok memnun etti.

Bir imza günü yapmak yazar için riskli bir şey değil mi? Masada bir başına oturmak da var zira...
Buraya gelsem, bir saat boyunca otursam ve bir kişi bile gelmese üzücü bir şey olur elbette. Çünkü okur ve yazarı buluşturmak için yapılan bir organizasyon imza günleri. Ama bir kişi bile gelse bir okurumla görüşmüş olurum. Asıl risk, yazarın okur karşısında çok heyecanlanması. Çünkü bu bir karşılaşma heyecanı. Yazar, demek ki beni okuyan insanlar bunlar diyor imza günlerinde.

Okurlar seni şaşırtan bir şey söyledi mi?
Bu tip imza atma süresine denk gelen görüşmelerde insanlar enteresan şeyler söylüyorlarmış. Bunu öğrendim bugün. Ama genel olarak beni okuyanlar sakin. Yazarlarla, yani yazarak iletişim kuranlarla okurların arasında o kadar da hayranlık ilişkisi olacağını düşünmüyorum. Bir nevi dostluk ilişkisi bu...

Bir yaş grubu tespitin var mı peki?
Hepsinin benden genç olduğunu söyleyebilirim.

İmza günün olmasa fuara gider misin?
Tabii ki. Ben zaten kitap fuarlarına giden, kitapçı gezen, yeni çıkanlar vitrinini takip eden biriyim. Haftada beş gün kitapçıya gidiyorum desem yalan olmaz. Gittiğim bir şehirde ilk önce kitapçı arar gözüm. Kitap sevgisi sadece metni sevmek değil, aynı zamanda kitabın formunu, kokusunu, kapağını, sayfalarını, mizanpajını da sevmektir. Sadece belli yazarları değil yayınevlerini de takip ediyorum. Böyle ortamlarda çocuklar gibi heyecanlanıyorum, yunuslar gibi sesler çıkarıyorum.

Kitap alacaksın o zaman fuardan?
Evet. Hatta bir değil birçok kitap var almayı düşündüğüm. Fuarda kitapların indirimli olması iyi oluyor. Fırsat bu fırsat cebime beş-on milyar para koyup… Şaka ediyorum hiçbir fuarda parayı denk getiremem.

Ne gibi bir avantajı var fuarın senin için?
Çıktığından haberdar olunmayan ya da daha önceden çıkıp gözden kaçırılan kitaplara burada ulaşmak mümkün olabiliyor.

Fuardan hiç kitap çaldın mı?
Hayır. Ben kitap çalmanın mubah olduğunu düşünenlerden değilim. Niye çalasın ki? Zaten bedava. Hırsızlıkla filozofluk karışımı bir deneyim olsun diye yapılıyor herhalde. Bugüne kadar kütüphaneden aldığım bir kitabı geri veremedim. Kaybolmuştu. Onu da sonra tatlıya bağladık.

‘Dublörün Dilemması’yla çıkış yaptı
Murat Menteş, 2000’li yılların yükselen romancılarından. İletişim Yayınları’ndan çıkan ‘Dublörün Dilemması’ ve ‘Korkma Ben Varım’ romanlarıyla daha geniş okur kitlesine ulaşan yazar, eleştirmenlere göre neşeli ve absürd üslubuyla Türk edebiyatının yelpazesine yeni renkler katıyor.
‘Kaosa Mütevazı Bir Katkı’ ve ‘Aynalı Barikatlar’ adlı iki deneme kitabı bulunan, şiirlerini ‘Garanti Karantina’da bir araya getiren Menteş, ‘Afili Filintalar’ adlı internet sitesinde de sürekli yazıyor.


    ETİKETLER:

    İnternet

    ,

    kitap