Boyundan büyük aktör

Haley Joel Osment, Hollywood'un çocuk yeteneklerinden sadece biri. Ama şüphesiz en çok konuşulanı.
Haber: Derleyen: Seda Topuzlu / Arşivi

İSTANBUL - Haley Joel Osment, Hollywood'un çocuk yeteneklerinden sadece biri. Ama şüphesiz en çok konuşulanı. 13 yıllık hayatına sığdırdığı film repertuvarı ve 'Altıncı His'teki performansıyla 2000'de 'En iyi yardımcı oyuncu'ya aday gösterilmesi onun neden kendi yaşıtı meslektaşlarını geride bıraktığını kanıtlıyor. Steven Spielberg'in de dikkatini çekmeyi başaran oyuncu, yönetmenin son filmi 'Yapay Zekâ'da (Artificial Intelligence) David adında bir robotu canlandırıyor. Frances O'Connor, Jude Law ve William Hurt gibi isimlerin rol aldığı filmin fikir babası merhum Stanley Kubrick. Usta yönetmen, filmini Steven Spielberg'in yönetmesini daha uygun bulmuş.
David, çocukları komada olan bir ailece
evlat edinilen, 'yapay zekâ'ya sahip bir robottur. Onun görevi, yeni ailesini sevmektir. Ancak annesi 'mekanik' oğluyla, alıştığı türden bir duygusal ilişkiyi kuramaz ve onu terk eder.
Mavi Peri'nin peşinde
Bu duruma üzülen David ise annesini geri kazanabilmek için 'gerçek' olmayı diler. Ve hayalini gerçekleştirmesi için 'Mavi Peri'yi bulmak için yola koyulur. Yolculuğunda ona konuşma yeteneğine sahip oyuncak ayısıyla, çapkınlığa programlanmış jigalo Joe (Jude Law) eşlik edecektir. Acaba üçlüyü ne gibi sürprizler beklemektedir?
Haley Joel, 'Yapay Zekâ' projesi gündeme geldiğinde Spielberg'in aklına gelen ilk ve tek isim olmuş. Öyle ki usta yönetmen, ona ithafen "O olmasa bu filmi yapmazdım" diyor.
Osment, çocuk olsa da konuşmalarındaki olgunluğuyla dikkat çekiyor. Küçük oyuncu, rol aldığı filmde Kubrick etkilerini fark edebilecek kadar bilgi sahibi. Tabii bunda babası yaşındaki Steven Spielberg'le yaptığı bilgi alışverişlerinin etkisi büyük.
Film dünyasında yıldızı parlayan Haley Joel, normal hayatta diğer çocuklardan farksız. Okuluna gidiyor, basketbol ve beysbol oynuyor. Küçük yaşta büyük işlere kalkışmanın etkisiyle olgunluğa yaşıtlarından
erken adım atmış olsa da Bruce Willis'le başrolleri paylaştığı 'Altıncı His'in ardından hayaletlere 'inanacak' kadar da çocuk! Aktör bir baba ve öğretmen bir annenin çocuğu olan Osment, yıldız avcılarının ağına dört yaşında annesi ve babasıyla gittiği mobilya dükkânında takılmış. Ve oyunculuğa ilk olarak Pizza Hut'ın televizyon reklamıyla adım atmış.
Belki o yaşlarda böylesi işlere kalkışmak isteyip istemediğine karar veremezdi. Ama "Altı yaşıma geldiğimde babam gibi başarılı bir oyuncu olmayı kesinlikle istediğimi anlamıştım" diyor Haley Joel Osment. Ve bu isabetli kararın ardından yeteneğinin ödülünü de fazlasıyla alıyor; 'Yapay Zekâ'daki rolü için tam tamına 2 milyon dolar bunun kanıtı, değil mi?