Bozcaada'da bir ilk

Bozcaada'da bir ilk
Bozcaada'da bir ilk
Bu yıl ilki düzenlenecek Bozcaada Uluslararası Ekolojik Belgesel Film Festivali'nin yaratıcıları, festivalin çevre sorunlarını dert edinenleri bir araya getirmesini umuyor. Tatil sezonunda ziyaretçi akınına uğrayan adanın ekolojik eşikleri aştığını belirten festival yönetmeni Holzer, "Adaya getirmek istediğimiz insanlar kruvaziyer gemisinden inecek olanlardan farklı bir kitle" diyor.
Haber: ELİF İNCE - elif.ince@radikal.com.tr / Arşivi

Bu yıl 30 Ekim -2 Kasım tarihlerinde ilki düzenlenecek Bozcaada Uluslararası Ekolojik Belgesel Film Festivali’nin yaratıcıları, ada ve yörenin ekolojik sorunlarına dikkat çekmek ve bu konuda mücadele edenleri bir araya getirme niyetinde. Bozcaada Belediyesi ve BOZTİD (Bozcaada Turizm İşletmeleri Derneği) tarafından düzenlenen festivalin yönetmeni Petra Holzer Özgüven, tatil sezonunda ziyaretçi akınına uğrayan adanın artık ekolojik olarak bu yükü kaldıramadığını, sonbaharda yapılacak festival vesilesiyle adanın ziyaretçi trafiğini on iki aya yaymaya çalıştıklarını belirtti. Holzer, adanın kruvaziyer gemileriyle gelecek kalabalık turist gruplarına açılması planlarına da karşı olduklarını anlatarak “Bu gemiler bütün kirlilikleri ile gelir ve yerel halka hiç bir katkı sağlamaz, aksine çok büyük bir erozyon yaratır. Festivalle adaya getirmek istediğimiz insanlar, kruvaziyer gemisinden inecek olanlardan farklı bir kitle” diye konuştu.
Holzer, “Bu festivali yapmak için aşağı yukarı 20 yıl bekledik. Halkın, yerel yönetimin, coğrafyanın ve köyün tümünün böyle bir festivale uygun olduğunu düşündüğümüz sırada, Adalı dostlarımız, balıkçılar, bağcılar, Belediye ve BOZTİD’in öncülüğünde bu festivale hep birlikte karar verdik. Hem yarışmalı, hem uluslararası, hem ödüllü hem de ekoloji ile sınırlı olması gibi özellikleriyle özgün olduğunu düşündüğümüz bir konsept oluşturmaya çalıştık” dedi.
Festivalin yarışma bölümü, ekoloji (çevre) ile ilgili sorunlar ve çözüm önerilerini içeren, insanı, doğayı, tarımı, balıkçılığı, yerleşimleri, denizleri ve bunlarla ilgili sorunları ve çözümleri ele alan 2010’dan sonra üretilmiş tüm belgesel yapımlara süre kısıtlaması olmaksızın açık. Yönetmen Yeşim Ustaoğlu ve Nathalie Borgers, siyasetçi Şafak Pavey, akademisyen Tül Akbal Sualp, sinema yazarları Seray Genç ve Cüneyt Cebenoyan’ın jüri üyeliği yapacağı yarışmaya belgesel yollamak için son tarih 15 Ağustos. Festivale katılım koşulları ve başvuru formlarına www.bifed.org adresinden ulaşılabilir.
Yerel yöneticiden üreticiye…
Başkanlığını Bozcaada Belediye Başkanı Dr. Hakan Can Yılmaz; festival başkan yardımcılığını ise Bozcaada’da üzüm bağlarında üreticilik yapan BOZTİD Başkanı Yahya Göztepe yapıyor. İstanbul Bilgi Üniversitesi’nde belgesel ve kontra film dersleri veren; filmleri 40’ın üzerinde farklı ülkede festival ve televizyonlarda gösterilen deneysel ve belgesel film yönetmeni Ethem Özgüven ise Festivalin Koordinatörlüğünü yapmakta. Festivalin yönetmenliğini Ethem Özgüven ile birlikte ‘Kum’, ‘4857’, ‘Hakikat’, ‘Can Yelekleri Koltukların Altında Değildir’ gibi belgesel ve kısa filmlere imza atan Petra Holzer Özgüven yürütmekte.