'Bozkır'a emanet

'Bozkır'a emanet
'Bozkır'a emanet
'Bozkırın Tezenesi' Neşet Ertaş dün binlerce kişinin katıldığı bir törenle memleketi Kırşehir'de düzenlenen bir törenle son yolculuğuna uğurlandı

‘Bozkırın Tezenesi’ Neşet Ertaş sonsuzluğa uğurlandı. Devlet töreniyle uğurlanan Ertaş için başta siyasiler ve sanatçılar olmak üzere binlerce insan bir araya geldi.
Ertaş’ın naaşı dün sabah uçakla hayatını kaybettiği İzmir’den alınarak Ankara’ya getirildi. Ankara’da cenazeyi karşılayanlar arasında Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay da vardı. Gazetecilere açıklama yapan Bakan Günay, binbir renkli kültür gök-kubbemizin en yüce direklerinden birisi olarak nitelendirdiği Ertaş’ın, dün fani dünyadan ayrıldığını belirtti.
Ertaş’ın oğlu Hüseyin Ertaş ise ‘’Bütün sevenleri sağ olsun, var olsun. O bizden çıktı artık’’ diye konuştu. Ertaş, gösterilen ilgiden dolayı da teşekkür etti. Daha sonra Ertaş’ın cenazesini taşıyan araç defnedileceği Kırşehir’e doğru yola çıktı.
Ertaş’ın cenazesinin bulunduğu konvoy, Kırşehir girişinde karşılandı. Bu arada, Neşet Ertaş’ın cenazesinin Kırşehir’e getirildiği esnada belediye hoparlörlerinden türküler çalmaya devam etti. Ertaş’ın cenazesi daha sonra Ahi Evran Camii’ne getirildi. Burada ikindi namazını müteakip kılınan cenaze namazının ardından vasiyeti üzerine Bağbaşı Mezarlığı’nda yer alan babası Muharrem Ertaş’ın mezarının başucuna defnedildi.
Cenaze töreninin ardından bir konuşma yapan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan , Neşet Ertaş’ın, eserlerinde mahlas olarak ‘Garip’i kullandığını hatırlatarak “Çünkü o, bu yalan dünyaya da garip olarak bakıyordu. Garip geldik, garip gideceğiz. Hepimiz aslında garibiz. Trilyonlar, milyonlar, makamlar mevkiler hepsi boş. Gidilecek olan yer malum iki metreküp kabir. O kabirde aslına dönecek. Çünkü topraktan geldik, yine toprağa dönüyoruz” dedi.
Erdoğan, “Onun duyguları, Anadolu’nun bir sesi oluşu, Çiçekdağı’nın bir sesi oluşu, bize de farklılıklar sunuyordu. Ben artık bu sazın susmasından öte inşallah devamını da yetiştirdiklerinden bekliyoruz. Çünkü bunlara çok ihtiyacımız var. O birliğe, o beraberlik çağrısına çok ihtiyacımız var” diye konuştu.
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ise “O Anadolu demek, Anadolu kültürü demek. O Anadolu’nun insanı demek. O 21. yüzyılın Karacaoğlanı” ifadelerini kullandı.
Cenaze töreninde Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, CHP Genel Başkan Yardımcıları Muharrem İnce, Gürsel Tekin ve Mehmet Şandır ile Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç da yer aldı. Edip Akbayram, Sabahat Akkiraz, Ahmet Koç, Suavi, Orhan Gencebay, Sümer Ezgü, Arif Sağ, Bedia Akartürk, Kubat ve Bedia Akartürk gibi sanatçılar da törende hazır bulundu.

Ertaş için dünya rekoru
Serbest dalış sporcusu Devrim Cenk Ulusoy, Kaş’ta önceki gün gerçekleştirdiği ’Paletsiz, İp Destekli Serbest Dalış’ branşında 81 metreye dalarak elde ettiği dünya rekorunun ardından dün de Neşet Ertaş anısına ’Paletsiz, Değişken Ağırlıklı Serbest Dalış’ branşında 81 metreye dalarak, bu dalda ilk dünya rekorunu elde etti.

Taziye çadırlarına ilgi büyüktü
Bağbaşı Mahallesi’nde bulunan Neşet Ertaş’ın baba evinin bulunduğu sokağa taziye çadırı kuruldu. Vatandaşların akınına uğrayan taziye çadırında, Neşet Ertaş’ın sevilen türküleri dinlendi. Ahi Meydanı’nda ise Kırşehir Belediyesi tarafından taziye çadırı kurularak, konuklara ikramlarda bulunuldu, belediye hoparlörlerinden de ozanın türküleri çalındı.

İzmir’de gıyabi cenaze namazı
Ertaş’ın son yıllarını geçirdiği Karabağlar Yunus Emre Mahallesi’nde bulunan Mevlana Camisi’nde de öğle namazının ardından kılınan gıyabi cenaze namazı kılındı.

Belediye tepki çekti
Neşet Ertaş son yolculuğuna uğurlanırken tabutuna sarılan Kırşehir Belediyesi yazılı örtü tepki çekti. Ertaş’ın sevenleri düşüncelerini sosyal medyada da dile getirdi.

Mezarın yeri değiştirildi
Cenaze ile birlikte Kırşehir’e gelen Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay’ın talimatı ile babasının mezarına yakın olması için Ertaş’ın mezar yeri değiştirildi. Günay, kazılan mezar yerinin, Muharrem Ertaş’ın mezarına uzak olması nedeniyle, vasiyetine uygun olarak, ayak ucuna yeniden kazılmasını istedi.