Brad Pitt'e Troia daveti

Brad Pitt'e Troia daveti
Brad Pitt'e Troia daveti
Çanakkale'de bu yıl ilk kez düzenlenecek Troia Film Festivali'ne ünlü oyuncu Brad Pitt de davet edilecek

Çanakkale’de 1. Troia Film Festivali düzenlendi. Festival komitesinden yapılan açıklamada, Malta’da çekilen Truva filminin ekibine ulaşıldığı ve Türkiye’ye getirilmesi için çalışmalara başlandığı bildirildi.

Film ekibine Çanakkale ve Türkiye’nin anlatılması ve tanıtılmasının planladığı belirtilen açıklamada "21-25 Temmuzda bu yıl birincisi yapılacak Çanakkale Troia Film Festivali etkinlikleri için Brad Pitt ile görüşüldü. Festival komitesi, dünyaca ünlü sanatçıyı Çanakkale’de ağırlamak için çalışmalara başladı" denildi.

Çanakkale Kültür ve Turizm Müdürü Şinasi Haznedar, bu tür aktivitelerin özellikle Çanakkale’de yapılmasına büyük katkıda bulunacaklarını, konunun Çanakkale ve Troia olması halinde desteğin her zaman olacağını ifade etti.

Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Telif Hakları Genel Müdür Yardımcısı Hüseyin Ülger, bakanlık olarak projeye desteklerini, bir festivalin ne aşamada olduğunu görmeden katılmayacaklarını ancak festival komitesi üyelerinin heyecanının kendilerini de heyecanlandırdığını bildirdi.

Festival Yönetim Kurulu Başkanı Elif Tayhan ise festivali Çanakkale’yi sinemayla bütünleştirmek amacıyla düzenlediklerini belirtti.

Sinema alanında faaliyet gösteren bütün kurumlarla iş ve güç birliği içinde olmayı birinci görev olarak bildiklerini ifade eden Tayhan, şunları kaydetti:

"Sinemamıza emek veren senaryo yazarı, yönetmen, oyuncu ve diğer emekçiler onurumuzdur. Dünyada yükselen değer haline gelen Türk sinemasının bu yükselişinden gurur duymaktayız. Bu gururu yapacağımız festivalle birlikte tüm
Türkiye ve dünyayla paylaşmayı amaçlıyoruz. Ekibimiz şu an Brad Pitt’in baş rolünde oynadığı Truva filmi ekibine ulaşmak için görüşme ve yazışmalara başladı. Truva filminin yönetmeni Wolfgang Petersen’e ulaştık ve davetiye yolladık. Ayrıca Brad Pitt ile filmde ’Helen’ karakterini canlandıran Diane Kruger ile bağlantı içindeyiz. Her iki oyuncuyu getirdiğimiz takdirde Çanakkale ve Türkiye’nin güzelliklerini göstereceğiz."(aa)