Brecht'in özü kabarede gizli

Brecht'in özü kabarede gizli
Brecht'in özü kabarede gizli
Brecht'in şir, şarkı ve öyküleri dİkiş yerlerini belli etmeyen mükemmel bİr dramaturjiyle Dostlar Tiyatrosu sahnesinde. Tabi Weimar Berlin'inin kabare ruhu da...
Haber: ZEYNEP AKSOY / Arşivi

Sahnede bar işlevi de gören bir piyano ve üst üste yığılıp üzerleri örtülmüş sandalyelerden oluşmuş küçük bir tepe. Tepenin içinden kırmızı ve mavi ışıklar sızıyor. Sanki Weimar Berlin’inde küçük bir kabare salonundayız ve gece bitmiş. Derken Mack’in baladı duyuluyor derinden ve Brecht’in yaratı dünyasında bir yolculuğa çıkıyoruz. Dostlar Tiyatrosu ‘Ben Bertolt Brecht’i sahneliyor. Genco Erkal, Brecht’in şiir, şarkı ve öykülerinden uyarlamış kabareyi. Çeşitli kaynak ve çeviriden yararlanarak, kendi çevirilerini de kullanarak çok titiz ve yoğun bir çalışmayla, dikiş yerlerini belli etmeyen mükemmel bir dramaturjiyle kurgulamış kabaresini. Brecht’in günümüzde hâlâ geçerli olan emek ve sömürüye, savaşın saçmalığına dair görüşleri kabarenin hafif, neşeli, komik, eğlenceli karakteriyle harmanlanmış ve ortaya Brecht’le sıkça özdeşleştirilen büyük, epik, uzak yapının tam tersi, sıcak, intim bir iş çıkmış ki Brecht’in eserlerinin içinde varolan ama çoğunlukla es geçilen bir yöndür bu. 

Erkal her zamankinden güçlü 
Tülay Günal ve Genco Erkal şahane bir ikili olmuşlar. Günal yaşlı Alman kadından küçük çocuğa ve fahişeye kılıktan kılığa girerken şarkısıyla, oyunuyla ve sahnedeki duruşuyla ne kadar yetenekli ve çok yönlü bir oyuncu olduğunu bir kez daha kanıtlıyor. Erkal’ın müthiş enerjisi ve sahne prezansı her zamankinden güçlü. Işık (Yüksel Aymaz), kostüm (Özlem Kaya), sahne tasarımı (Ali Yenel), müzik düzenlemesi (Emin Fındıkoğlu) ve piyanist Yiğit Özatalay’ın performansı oyunculuklar ve dramaturjik yapıyla güzel bir bütünlük içinde, kabareyi çok keyifli bir seyirlik kılan öğeler olarak ayrı ayrı dikkat çekici. ‘Ben Bertolt Brecht’ dev bir ideoloji ve külliyatın özüne inerek oradan samimi, keyifli bir kabare atmosferi çıkartırken o içeriğin önemi ve güncelliğinin altını da sağlamca çiziyor. Her ayrıntısıyla özenli, zevkli ve önemli.