Brezilya'nın tutkulu piyanistinden Chopin

Brezilya'nın tutkulu piyanistinden Chopin
Brezilya'nın tutkulu piyanistinden Chopin

Cristina Ortiz konseri saat 20.00?de MKM?de.

İSTANBUL - İstanbul Resitalleri bu akşam Brezilya’nın yetiştirdiği en büyük piyanistlerden Cristina Ortiz’i ağırlıyor. Brezilyalı kimliğinden gelen ataklığı ve duygusallığıyla dikkat çeken Ortiz, bu akşam saat 20.00’de MKM’deki konserinde Chopin yılı nedeniyle sadece Chopin’in eserlerine yer verecek ve ocak ayında ünlü bestecinin ülkesi Polonya’da verdiği resital programını İstanbul’da tekrarlayacak.
Vladimir Ashkenazy, Neeme Jarvi, Mariss Jansons, David Zinman gibi efsane şeflerle çalışan ve Berlin Filarmoni, Chicago Senfoni, Viyana Filarmoni, Amsterdam’s Concertgebouw  gibi dünyanın sayılı orkestralarıyla sahneye çıkan Ortiz, Beethoven’dan Bernstein’e uzanan çok zengin repertuarında Clara Schumann ve Alma Brasileira gibi az bilinen kompozitörlerin eserleri de yer alıyor.
Bugüne kadar 34 albüm kaydeden Ortiz’in Brezilya’lı 20. yüzyıl kompozitörlerinin eserlerini seslendirdiği son albümü ‘Alma Brasileira’, Le Monde’un Seçimi ve 5 Diapasons etiketlerini taşıyor. Konserin 50 ile 100 lira arasında değişen biletleri Biletix’ten edinilebilir. (Kültür Sanat)