Broadway'e doping

Tiyatro sezonunun açılmasıyla Hollywood sinemasının ünlü yüzleri her yıl olduğu gibi Broadway sahnelerinde yer almaya başladı.

İSTANBUL - Tiyatro sezonunun açılmasıyla Hollywood sinemasının ünlü yüzleri her yıl olduğu gibi Broadway sahnelerinde yer almaya başladı. Meryl Streep'den, Kevin Kline'a, Ian McKellen'dan Hellen Mirren'a ve Nicole Kidman'a ünlü oyuncular tiyatro sahnelerini doldurdu.
Bunda sinema oyuncularının kendilerini yenilemek, boş durmamak ve sahnede kendilerini zorlama isteği kadar, yapımcıların ünlü sinema oyuncularının tiyatro gişelerinde de başarılı olacakları inancı yatıyor.
Streep 'Martı'da
Sinema oyuncularının Broadway'deki en büyük çıkarması Anton Çehov'un 'Martı'sıyla oldu. Geçtiğimiz aylarda seyirciyle buluşan oyunda Meryl Streep, Kevin Kline ve Nathalie Portman gibi tanınmış oyuncular rol aldı.
Broadway'in şu sıralar en revaçtaki oyunu ise August Strindberg'in 'Dance of Death'i. 'İki dev sinema oyuncusu ilk defa aynı sahnede' diye tanıtılan oyunun başarısında en büyük pay, sinema kariyerini 50'yi aşkın filmle süsleyen Ian McKellen ve 1995 yılında 'The Madness of the King George'la hem Oscar'a aday olan, hem de Cannes Film Festivali'nde En İyi Kadın Oyuncu ödülüne değer bulunan Helen Mirren'ın... McKellen aralık ayında
'Yüzüklerin Efendisi'nde Gandalf rolünde izleyeceğiz.
Broadway'in bir diğer göz dolduran oyunu ise 'Two Ladies'. Oyunun başrollerinde ise Broadway'de ilerlemeye kararlı olduğunu gösteren Nicole Kidman ve Gina Gershon yer alıyor.
Beş Oscar'la sinema tarihinin klasikleri arasında yer alan 'Guguk Kuşu' da Broadway'de. Başrolünde Gary Sinise gibi bir sinema oyuncusuyla yerini almış durumda.
'Forrest Gump'la Yardımcı Oyuncu dalında Oscar'a aday olan Sinise, 'Yeşil Yol',
'Soygun' ve 'John Malkovich Olmak' gibi filmleriyle Türk sinemaseverlerin aşina olduğu bir isim.
Steven Soderbergh'in 'Varoluş' filminde başrolde olan genç oyuncu Jennifer Jason Leigh Broadway'e adımını Daniel Sullivan'ın yönettiği 'Proof' (Kanıt) adlı oyunla atıyor. Noel Coward'ın 'Design for Living'i ise yine sinema oyuncularını bir araya getiriyor. Joe Mantello'nun yönetmenliğini üstlendiği oyunda usta oyuncu Alan Cumming'e televizyon filmleriyle yıldızı parlayan Jennifer Ehle ve önümüzdeki aylarda 'Rock Star'la sinemalarımızda olacak Dominic West eşlik ediyor.
Neil Simon'ın ünlü oyunu 'The Dinner Party'
ise sinemanın iki ünlü komedyeni Henry Winkler ve John Ritter'i bir araya getiriyor. (Kültür Sanat)