Bu Akyavaş'ları ilk kez göreceksiniz!

Bu Akyavaş'ları  ilk kez göreceksiniz!
Bu Akyavaş'ları  ilk kez göreceksiniz!
İlhamını tasavvuftan alan 'En-el Hak' isimli tablosu 2.2 milyon lira rekor fiyata satılan Erol Akyavaş'ın neredeyse hiç sergilenmemiş, cinselliğin ön planda olduğu resimleri yakında Galeri Nev İstanbul ve Ankara'da sergilenecek
Haber: ELİF EKİNCİ - elif.ekinci@radikal.com.tr / Arşivi

Galeri Nev’in Ankara ve İstanbul ’daki mekânları, Türk çağdaş sanatının en önemli isimlerinden Erol Akyavaş’ın daha önce neredeyse hiç sergilenmemiş erotik resimlerinden oluşan bir sergiye ev sahipliği yapmaya hazırlanıyor. 6-28 Nisan tarihleri arasında izlenebilecek sergi, sanatçının 1960’ların sonu ve 1970’lerin ilk yarısında gerçekleştirdiği eserlerinden oluşuyor. Sanatçının, malzeme olarak ‘boncuk’u kullanarak yarattığı ikonlardan oluşan resimleri birer kartpostal büyüklüğünde. Ancak asıl ilgi çekici olan, ‘geleneksel’den yararlanan bir sanatçı olarak tanınan ve resimlerinde kaligrafik imgelere, tasavvufa, İslam’a referans veren Erol Akyavaş’ın bu sergideki resimlerinde, cinselliğin ön planda oluşu.
‘Erol Akyavaş: Yaşamı ve Yapıtları’ kitabının da yazarı olan Galeri Nev İstanbul’un yöneticisi Haldun Dostoğlu bu konuda; “1950’lerden vefatına kadar Akyavaş’ın yaptıklarına yakından bakarsanız; Che Guevara’dan Friendly Cities’e, Acaip Kafalar’dan Odalar’a, Kerbela’dan Gazali’ye inanılmaz çeşitlilikte olduğunu görürsünüz. Akyavaş’ın da, doğal olarak, birçok sanatçı gibi, cinselliğin sanatını meşgul ettiği dönemler olmuştur” diyor. 

Akyavaş estetiğinin temeli
Peki, bu resimlerin Erol Akyavaş’ın sanatındaki yeri ne? Sözü yine Dostoğlu’na veriyoruz: “Erol Akyavaş’ın resim serüveninin tamamına baktığımızda bu resimlerin yerini de çok kolay algılayabiliriz. Soyutlamaların ardından ilk mimari formların belirmesiyle birlikte zaman zaman insan da sanatçının konuları arasına girmiştir. Deli gömlekli adamlar kadar çıplaklar da insanlık hikâyeleri arasında yerini almıştır. Bu resimler 80’ler sonrası alıştığımız Akyavaş estetiğinin temellerini inşa etmiştir.”
1999’da hayata veda eden Erol Akyavaş, özellikle son dönemde hem Türkiye ’de hem de yurtdışında düzenlenen Türk sanatı müzayedelerinde en çok ilgi gören sanatçıların başında geliyor. Dostoğlu’na göre Akyavaş’ın bu kadar ilgi görüyor olmasının esas nedeni, “Gerçek anlamda bu kültürden çıkmış ve çağdaşlarının aksine genel geçer modalara, akımlara, trendlere yüz vermeden kendi estetik dünyasını örgülemiş bir sanatçı” olması.
Daha önce ‘Kuşatma’ isimli tablosu 2.1 milyon liraya alıcı bulan Erol Akyavaş’ın, ‘En-el Hak’ isimli eseri, Antik AŞ’nin 25 Mart Pazar günü gerçekleşen ‘Çağdaş Sanat Eserleri’ müzayedesinde, 2.2 milyon liraya alıcı bulmuş, Türkiye’nin en pahalı modern resimleri kategorisinde zirveyi Burhan Doğançay’ın ‘Mavi Senfoni’ tablosuyla paylaşmıştı.