Bu albüm unutulmayacak

Mirkelam uzun zamandır süren sessizliğini Doğan Müzik etiketiyle yayımlanan yeni albümü 'Unutulmaz'la bozdu.
Haber: HÜSEYİN ÖZKILIÇ / Arşivi

İSTANBUL - Mirkelam uzun zamandır süren sessizliğini Doğan Müzik etiketiyle yayımlanan yeni albümü 'Unutulmaz'la bozdu. Sahip olduğu bütün özelliklerle Mirkelam'ın en iyi çalışması olarak değerlendirebileceğimiz albümün genel sound'unun yanı sıra parçaların düzenlemeleri ve çalgı icraları da oldukça başarılı. Yeni albümde Batılı anlamda bir müzikal altyapı yanı sıra Türk müziği etkisi de güçlü bir şekilde hissediliyor.
Albümün müzik direktörlüğünü İskender Paydaş yapmış. Mirkelam ve Paydaş yine kaliteli bir pop müzik albümüyle karşımızdalar. Enstrümantasyon, şarkılar için kullanılan efektif sesler ve ritim programlamaları ustaca... Önceki çalışmalarıyla karşılaştırıldığında, Paydaş'ın kat ettiği yol açıkça görülüyor.
Yorumcu ve besteci
Mirkelam, yorumculuğunun yanı sıra besteci kimliğiyle de öne çıkıyor. Bütün şarkıların sözleri ve müzikleri Mirkelam'a ait. Bu onun hanesine bir artı daha ekliyor.
Sanatçıya son albümünde Can Şengün, Volga Tamuz, Erdem Sökmen, Erdinç Şenyaylar gibi önemli müzisyenler eşlik etmiş. Bu isimlerden de anlaşılacağı üzere telli enstrümanların kullanımına, özellikle gitar icralarına ağırlık verilmiş.
Albümdeki bütün şarkılar kaliteli ve belirli bir seviyenin üzerinde ancak bizim en çok beğendiklerimiz 'Unutulmaz', 'Kokoreç', 'Tereddüt', 'Erenköy' ve '3. Sokak' oldu.
Açılış parçası 'Unutulmaz', belki de en iyi şarkı. Kullanılan 12 telli gitar ve mandolin parçaya değişik bir hava vermiş. Şarkı, nakarat bölümündeki yaylıların katılımıyla kuvvetleniyor. Mirkelam'ın vokal performansı en üst düzeyde. Bu şarkının ileride birçok kez yorumlanacağını söylemek kehanet sayılmaz. Tabii bir başkası daha iyi yorumlayabilir mi, bilemiyoruz, ama 'Unutulmaz'ın her zaman dinlenecek bir şarkı olduğu kesin...
'Tereddüt', kaliteli bir dans parçası; bu tür şarkılar için gereken özelliklerin hepsi 'Tereddüt'te bulunuyor: İyi programlanmış davullar, parçayı sürükleyen olağanüstü bir elektro gitar icrası ve en önemlisi Mirkelam'ın ana ve geri vokallerdeki yüksek performansı. 'Tereddüt'ü önümüzdeki yaz aylarında her yerde duyacağız gibi gözüküyor.
Albümde bulunan bir başka kaliteli çalışma da 'Erenköy'. Parçanın sözleri ve müziği büyük bir uyum içerisinde. Şarkının girişinde akustik gitarların kullanılması iyi fikir; parça için uygun keyboard sesleri seçilmiş. Şarkıyı dinlerken geçmiş günlere kısa bir nostaljik yolculuk yaptık. İstanbul'un herhangi bir semtinde uzun yıllarını geçirmiş olanlar eminiz ki bu şarkıda kendilerinden bir şeyler bulacak.
'Unutulmaz', son dönemlerde dinlediğimiz en iyi Türkçe sözlü popüler müzik albümü. Kurguları sağlam şarkılar, melodilerle uyum içersinde olan sözler ve bütün bunları tamamlayan Mirkelam'ın başarılı yorumu... Mirkelam, yorumcu ve besteci yönüyle her yeni albümde kendini daha çok geliştiriyor.
Türkiye'de pop müziğin önemli isimlerinden olan Mirkelam bu kez de kendinden çok söz ettirecek... 'Unutulmaz'ın, adı gibi unutulmazlar arasına girebilecek düzeyde bir çalışma olduğunu söyleyebiliriz.


    ETİKETLER:

    Türkiye

    ,

    İstanbul