'Bu albümde istediğimizi çaldık'

'Bu albümde istediğimizi çaldık'
'Bu albümde istediğimizi çaldık'

Dolapdere Big Gang?in albümüne katkıda bulunanlar arasında Boy George ve Hüsnü Şenlendirici de var.

Dolapdere Big Gang, üçüncü albümünü çıkarttı. Grup bu albümün önemini 'İlk albümümde firmanın önümüze koyduğu 12 parçayı, ikincisinde internet sitemizdeki anketle seçilen 14 şarkıyı yorumlamıştık. Bu kez biz neyi istiyorsak onu seçtik' diye anlatıyor
Haber: CEREN AKARDAŞ / Arşivi

İSTANBUL - Vokalde Emir Yeşil, piyano ve keyboardda Gökay Süngü, basta İrfan Keçebaşoğlu, kanunda Mustafa Olgan, kemanda Yusuf Çalgan, trombon-trompet ve klarnette Hasan Gözetlik, bendir-bas darbuka-tef-parmak zili-asma davul ve darbukada Memduh Akatay ve darbuka-bendir ve asma davulda Hüseyin Ceylan. Sanki, saymakla bitmeyecek gibi... Bu sekiz genç enstrüman ustası tanıdık gelmiştir... Yani bilenler bilir çünkü üçüncü albümleriyle şu sıralar hayli hareketli günler geçiriyorlar. Dolapdere Big Gang’den bahsediyoruz anladığınız üzere. Grup tarzlarında ya da konseptlerinde en ufak bir değişim olmadan tüm istikrarlarıyla yine dünyanın söylediği şarkılara form değiştirerek karşımızda. 13 şarkıdan oluşan ‘Art-İst’ ismini verdikleri F&A Müzik etiketli albümlerinde yine yok yok. Geçtiğimiz yaz ekranlarda dönen bir reklam sayesinde altın çağını yaşayan ‘Beggin’den Michael Jackson’ın yaşamını yitirmesi üzerine yine yaza damgasını vuran ‘Black or White’a kadar zamanında pek çoğumuzun aklının ya da yüreğinin bir köşesine yer eden daha nice parça... Biz de son albümleri ‘Art-ist’ ve biraz da Dolapdere Big Gang üzerine grubun sözcüsü ve müzik direktörü Gökay Süngü ile söyleştik.

En başından başlayalım, şöyle kısa bir grup biyografisi yapalım ilk olarak, çünkü nasıl bir araya geldiğiniz farklı farklı anlatılmış ya da yorumlanmış.
Gökay Süngü: Şu an menejerliğimizi yapan Önder Ulugür’ün fikri olarak 2004 yılında ortaya çıktı projemiz. Dünyaca ünlü şarkıları alaturka formlarla düzenleyip icra etmekti amaç. Bu proje doğrultusunda da 2006’da benim müzik direktörlüğümle beraber albüm fikri doğdu ve böylece önce Türkiye’ye sonra dünyaya müziğini duyurmak için gelişim içerisine girdi grup. 

Grup nasıl bir araya geldi?
Dolapdere Big Gang, müzik eleştirmeni dostumuz Murat Beşer’in de deyişiyle yaş ortalamaları düşük olmasına rağmen enstrüman icralarının tepesindeki sekiz dostun bir araya gelmesiyle kuruldu. Zaten çok eskiden beri tanışıyorduk. Yusuf Çalkan kuzenim, Mustafa Olgan 15 yıllık arkadaşım zira diğerleri de öyle. Sadece İrfan Keçebaşoğlu ve Emir Yeşil grubun kurulmasından sonra dahil oldular. Provalar ve aranjeler bile başlamıştı, stüdyoya girmemize üç gün vardı ve biz hâlâ vokal arayışımızı sürdürüyorduk Emir geldi, bir şarkı çalıp, olur mu olmaz mı diye karar verecektik ama Emir’le bayağı bir program yaptık ve o günün akşamında Emir de artık grubumuzun bir üyesi oldu.

‘Dolapdereli gençlerden kurulu müzik grubu’ diye lanse ediliyorsunuz hep, ama biliyoruz ki hepiniz Dolapdereli değilsiniz. Böyle söylenmesi size olan ilgiyi mi arttırıyor?
Kötü olan bir şeyi dünyanın neresinde olursa olsun kimsenin kabul edip dinlemesi mümkün değildir. Dolapdere Big Gang dinleyicilerine Dolapdere kelimesi sempatik geldiği kadar antipatikte geliyor olabilir. Bize olan ilginin kaynağının, müziğimizdeki kalite ve samimiyet olduğuna inanıyoruz.
Dört sene içerisinde üç albüm, bu durumu ‘zaten hazır olan parçaları kendimize göre yorumluyoruz’, yani ‘biraz işin kolayına kaçıyoruz’ diye açıklaya bilir misiniz? Yoksa ‘büyük bir risk alıyoruz, bu parçaları yıllar boyu hep kendi yorumcularından dinleyenlere güzel etkiler bırakabilmek daha da zor’ mu diyorsunuz?
Grubumuzun her üyesi çok genç ve yetenekli olduğu için üretimle ilgili bir sıkıntımız yok. Yaptıklarımız beğenilir beğenilmez bu başka bir tartışma ama biz sadece şarkıları düzenlerken, ‘o şarkıya ve arkadaşlarımın hislerine kendimce ne katabilirim’in peşindeyiz. Neredeyse tüm dünyanın bildiği şarkılara kendi ruhunu katmaksa durum evet bu çok çok daha zor. Çünkü eleştiri nitelikleri genişleyebilir. Herhangi bir parçada var olan solonun sadece bir saniyesi için yıllardır CD döndüren dinleyiciye kendini o kadar iyi ifade etmelisin ki hak yerini bulsun. İnanın işimiz yeni şarkı besteleyip, albüm yapmaktan daha zor. Ama biz yaptığımızı daha iyi nasıl yaparıza bakıyoruz. 

Parça seçimlerinizi nasıl yapıyorsunuz?
İlk albümümüzde firmamızın önümüze koyduğu 16 parçanın içerisinden 12’sini, ikinci albümümüzde www.dolapderebiggang.com web sitemizde yaptığımız ankete gelen yaklaşık 1500 şarkı talebini 14’e indirip içine de bir beste koyup 15 şarkı, son albümümüz ‘Art-İst’te ise biz neyi düzenlemek ve icra etmek istiyorsak onu seçip koyduk gibi bir playlist hikâyemiz var. 

Bir önceki albümde kendi parçanıza da yer vermiştiniz. Ne zaman tamamen kendinize ait bir albüm yapacaksınız?
Böyle bir proje yapmayı kesinlikle düşünmekle beraber, sürpiz olacak bir ayrıntısı var. Zamanı geldiğinde duyuracağız. 

Peki, artık gelenekselleşen albüm kapağı formunuz devam edecek mi? Nedir bu ince belli, cin bakışlı, oryantal tavırlı güzelin sırrı?
En başından beri böyle düşünülmüştü, bundan sonra da böyle olacak. Sekiz erkeğiz biz ve sekiz erkeğin kapakta poz veriyor olmasındansa bunun daha güzel olabileceğini düşündük.