Bu ay klasik müziğin de başkenti

Bu ay klasik müziğin de başkenti
Bu ay klasik müziğin de başkenti

Festivalde klasik dönem eserlerinden oluşan repertuvarıyla Camerata Salzburg (üstte) 6 Nisan da MEB Ş ra Salonu nda sahne alacak. Marek Pijarowski (solda) yönetimindeki Cumhurbaşkanılığı Senfori Orkestrası konseri ise yarın.

Ankara Müzik Festivali, Marek Pijarowski yönetimindeki Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası konseriyle yarın başlıyor. Konserde Suna Kan, Mozart'ın 3. Keman Konçertosu'nu solist olarak seslendirecek

Bu yıl 29’uncusu düzenlenecek Ankara Müzik Festivali, yarın başlıyor. Sevda-Cenap And Müzik Vakfı’nın yıllardır çeşitli maddi zorluklara göğüs gererek oluşturduğu program bu yıl yine senfoniden oda müziğine, danstan vokal müziğe uzanan geniş bir yelpazeye yayılıyor. Festivalin açılış konseri Marek Pijarowski yönetimindeki Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası’ndan. Açılış konserinde ünlü kemancı Suna Kan Mozart’ın 3. Keman Konçertosu’nu solist olarak seslendirecek. Festivalde ayrıca, dünyanın önde gelen oda müziği topluluklarından tamamına yakını, klasik dönem eserlerinden oluşan repertuvarıyla Camerata Salzburg ve 20. yüzyıl eserlerinden oluşan programıyla Hollanda’nın ünlü eşliksiz korolarından Daniel Reuss yönetimindeki Capella Amsterdam sahne alacak. Festival ülkemizden son yıllarda çıkan etkileyici genç yeteneklere de yer ayırıyor. Genç piyanist Salihcan Gevrek bu isimlerden birisi. Ayrıca genç kemancı Eren Kuştan’ın, Almanya’daki müzisyen dostlarıyla oluşturduğu Berlin Virtüozları adlı oda müziği grubu, klasik gitarıyla Eren Süalp ve Ankara’nın oda müziği topluluklarından Orkestra Akademik Başkent de festivalin konukları arasında. Ankara’da çok fazla piyano resitali vermeyen Fazıl Say da 10 Nisan’da MEB Şûra Salonu’nda olacak. Son olarak, St. Petersburg Akademik Senfoni Orkestrası, 27-28 Nisan tarihlerinde vereceği iki konserle festivali kapatacak. 28 Nisan’daki kapanış konserinde kemancı Cihat Aşkın Çaykovski’nin Keman Konçertosu’nu solist olarak seslendirecek. Festivale Milli Eğitim Bakanlığı Şûra Salonu ve Resim Heykel Müzesi Salonu ev sahipliği yapacak. Festival programıyla ilgili ayrıntılı bilgi www.ankarafestival.com adresinde.