Bu beşli evlere şenlik

Yönetmen Thomas Gilou, daha önceki filmi 'Black Mic-Mac'ten de anlaşıldığı gibi, göçmen ve azınlık hikâyelerini seviyor.
Haber: Sevin OKYAY / Arşivi

Yönetmen Thomas Gilou, daha önceki filmi 'Black Mic-Mac'ten de anlaşıldığı gibi, göçmen ve azınlık hikâyelerini seviyor. Mizah anlayışı da biraz farklı. Ayrıca, 'Evlere Şenlik' (La Verite Si Je Mens) filmlerinde birinci sınıf bir geyik muhabbeti tutturmuş. Bütün olayları beş erkek arkadaşın gözlerinden, onların bakışlarıyla izliyoruz. Salondan gelen kahkahalara bakılırsa erkekler de durumdan memnun görünüyordu (aşina bir şeylere rastlamanın keyfi olmalı), ama 'Evlere Şenlik' özellikle kadınlar açısından karşı cinse dair küçük bir el kitabı özelliği taşıyor.
İlk filmden daha eğlenceli
Bizde gösterilmeyen ilk filmde semt pazarlarında giysi satmakla işe başlayıp sonra üretici olan üç arkadaş, Vierhouten adlı düzenbaz (Daniel Prévost) tarafından aldatılınca, ellerinde avuçlarında ne varsa kaybedip sermayeyi kediye yüklüyorlar. Onlar aslında beş arkadaş ama Patrick'in (Melki) tuzu kuru. Eddie (Richard Anconia) ile Yvan (Bruno Solo) durumu kurtarmak için tek çare olarak semt pazarlarına dönüyorlar. Vierhouten ise onları rahat bırakmıyor. Çapkın Dov (Gad Elmaleh), Patrick'in peşine takılıp Kaliforniya'ya gidiyor. Filmin en cana yakın tipi, Patrick'in hizmetkâr niyetine kullandığı fakir kuzeni, sokakların çocuğu, sevimli üçkâğıtçı Serge (José Garcia).
İlk filmde zengin bir Yahudi ailesine kapılanan Eddie gibi Serge de, tesadüflerden yararlanarak, Cochana (Elisa Tovati) ile işi pişiriyor. Kızın ailesi onu büyük bir işadamı sanıyor, müstakbel kayınpederi ise Enrico Macias. Zaten film onun şarkısı
'Cette ecrit dans li ciel'le başlıyor ('Bak bir varmış bir yokmuş'). Kısacası, nostaljik bir durum söz konusu. Tabii, yaşı tutanları kastediyorum. Filmi teslim almış Rai müziği de cabası.
'Evlere Şenlik'in sürprizlerini yok etmemek için, özeti burada kesmek gerekiyor. Zaten olaylar da o kadar önemli değil. Gilou yüksek tempolu, komik bir film yapmış. Hatta, Fransız eleştirmenlere göre, 'Evlere Şenlik'lerin ikincisi, aynı grubun maceralarını anlatan ilk filmden daha eğlenceliymiş. Fransa'daki Sefarad Yahudilerinin yaşamından bir kesit sunduğu bölümler, Gilou'nun dikkatli bir gözlemci olduğunun kanıtı.
Oyunculara gelince, tanıdıkları karakterleri oynamanın verdiği rahatlıkla, duruma tamamen hâkimler. Özellikle Eddie'de ölçülü ve
emektar Richard Anconina filmi sürükleyip götürüyor. Deli fişek Serge'i oynayan Jose Garcia da, bu durum komedisinin esas komik unsuru olma görevini üstlenmiş.
Unutmadan ekleyeyim: 'Evlere Şenlik 2', ülkesi Fransa'da gişe şampiyonu durumunda.


    ETİKETLER:

    Fransa