'Bu bir Fransız filmi değil'

Fransa'da 'Un Long Dimanche de Fiançailles' (Uzun Bir Pazar Günü Nişanlılığı) filmiyle ilgili olarak Avrupa ve ABD'de ortaya çıkan şiddetli tartışmalara Paris İdare Mahkemesi son noktayı koydu.

PARİS - Fransa'da 'Un Long Dimanche de Fiançailles' (Uzun Bir Pazar Günü Nişanlılığı) filmiyle ilgili olarak Avrupa ve ABD'de ortaya çıkan şiddetli tartışmalara Paris İdare Mahkemesi son noktayı koydu. Mahkeme 'ulusal bir yapım değil' diye filmin devlet fonlarından destek almasına tepki gösteren sinemacıları haklı buldu. Fransız sinemacıların açtığı dava sonucunda alınan bu kararla, Ulusal Sinematografi Merkezi'nin yapımcı firmayla imzaladığı yardım sözleşmesi de feshedildi.
'Amerikan Truva Atı' dediler
Jean-Pierre Jeunet'nin yönetmenliğini üstlendiği filmin yapımcı firması 2003 Productions'ın hisselerinin önemli bir çoğunluğu Warner Bross.'a ait. Filmin devletten yüksek miktarda para yardımı alması Fransa'daki Bağımsız Yapımcılar Derneği ve Bağımsız Yapımcılar Sendikası'nın büyük tepkisine neden olmuştu. Söz konusu kuruluşlar şirketi, Warner Bross.'un Fransız devlet yardımlarından yararlanmak amacıyla kurduğu bir nevi 'Amerikan Truva Atı'na benzetmiş ve filme ayrılan fonun kesilmesi için makemeye başvurmuştu. Ne tesadüf ki mahkeme kararı filmin ABD'de vizyona girdiği geçen hafta verildi! Verilen karara davacı sinemacılar sevinirken Jean-Pierre Jeunet büyük tepki gösterdi. Jeunet, sorunun yalnızca ticari rekabetten kaynaklandığını belirtti.
'Un Long Dimanche de Fiançailles' Birinci Dünya Savaşı'nda cepheye gidip geri dönmeyen nişanlısını arayan genç bir kadının yaşadıklarını anlatıyor. Başrolünü Audrey Tautou'nun üstlendiği film, 45 milyon avroluk toplam bütçesiyle, Fransa tarihinin en pahalı yapımlardan biri. (Kültür Sanat)