'Bu çaba İNSANLIK dışı'

'Bu çaba İNSANLIK dışı'
'Bu çaba İNSANLIK dışı'
'Elde Var Hayat'ın pastacı Zeynep'ini oynayan Hande Subaşı'nı sette ziyaret ettik

Sizce Zeynep, nişanlısını unutup Kenan’a âşık olur mu?
Kenan’a âşık olacak mı, bilmiyoruz. Ama etkilendiği bir gerçek. Zeynep nişanlısından kardeşine gösterdiği agresif tavır yüzünden ayrıldı. Kocası olacak kişinin kardeşine bir baba ya da ağabey olmasını bekliyor. Aile gerçekten çok önemli. Bir insanla evlenmeyi düşünüyorsanız, o kişinin ailesi de çok önemli. Ne siz ailenizden ödün verirsiniz ne de karşı taraf. Bir şekilde ailelerle evlenilmiş oluyor. Bu durum benim için de geçerli.

Karakterin şu tarafı bana çok benziyor dediğiniz oluyor mu?
Zeynep bana çok uzak bir kız değil. Ben de sorumluluk sahibiyim. Ama o ailesini kaybetmiş ve sorumlu olduğu bir kardeşi var. Ben tek çocuk olduğum için o duyguyu bilemiyorum. Ama herhalde ben de bu sorumluluğu gösterirdim. Zeynep gibi mantıklı kararlar alabilen bir kız bana da yabancı gelmiyor.

Bu diziye ‘Evet’ demenizi sağlayan en büyük etken neydi?
Hikâye, senaryo ve kast çok önemliydi. Çok keyifli bir iş. Biraz eski diziler tadında. Hem okul hem de mahalle dizisi. Entrikalar çok yok, hayatın içinden olaylar var. Kuzguncuk’ta bir mahallede çekiyoruz. Çok hoş karakterler ortaya çıktı. Senaryomuz dolu dolu devam ediyor. Bir de ilk dizimi çeken şirketle çalışmam büyük avantaj.

Başrolü Emre Altuğ’la paylaşıyorsunuz. Set ortamı nasıl?
Emre çok uyumlu ve eğlenceli biri. Diğer arkadaşlarım da öyle. Keyifli çalışıyoruz, güzel gidiyor. İlk çalışma haftamız bile, sanki haftalardır birlikteymişiz gibi uyumlu ve eğlenceliydi.

Sizce bugüne kadar mahalle yaşamını en iyi anlatan dizi hangisiydi? 
Geçen sezonun dizilerinden ‘Canım Ailem’ vardı. Orada da oyuncular süperdi. Ama benim küçüklüğümün dizileri ‘Perihan Abla’ ve ‘Bizimkiler’dir. Tabii o zaman bu kadar tüketim yoktu, bu kadar dizi çekilmiyordu. Onlar çok özeldi ve önemliydi. Bizim işimizin o sıcaklıkta olduğunu düşünüyorum. Her yaş grubundan insan izleyebilir. İzleyenlerden tepkiler de bu yönde.

Televizyonda yapılan işleri eleştiriyor musunuz?
İyisiyle kötüsüyle izlediğiniz işleri eleştiriyorsunuz. Tabii ki hepsinde çok büyük emek var. Ama insan, yapılacaksa en iyisi olsun diye düşünüyor. O anlamda ben de izlediğim işleri eleştiriyorum. Biraz da beğeni meselesi bu.

‘Elde Var Hayat ’ diğer dizilerin aksine maksimum 70 dakika sürüyor. Dizilerin 80-90 dakika olmasını siz nasıl değerlendiriyorsunuz?
Bizim dizimizde gereksiz uzatmalar yok. Hem bizler için hem de izleyenler için daha iyi. Tadı damağınızda kalıyor, sıkılmıyorsunuz. Bence bütün dizilerin kısaltılması lazım. Acayip bir çaba ve enerji harcanıyor. Yazık günah. Sinema filmi gibi. Bir haftada insanların bu kadar işi yetiştirmesi, harcadıkları çaba insanlık dışı. Yaşam kalitesini düşürüyor. Herkes proje yapmaya, kanallara onları satmaya çalışıyor. Az olsun, iki yerine üç dizi çıksın. Hem çeşitlilik artar hem de bu piyasada çalışan insanlar için iş kapısı olur.

Günümüzdeki oyunculukları nasıl buluyorsunuz?
Bence iyi. Hatta Yeşilçam’a, eskiye göre değerlendirdiğimizde çok daha iyi olduğunu düşünüyorum. Çalışmak, tecrübe edinmek isteyenler için daha çok şans kapısı var. Hem de çok iyi oyuncularla uzun süre bir arada olma fırsatı var. Bunların iyi olmasında bir etken olduğunu düşünüyorum.


    ETİKETLER:

    Sinema

    ,

    hayat