Bu cümleler Kobanê için...

Bu cümleler Kobanê için...
Bu cümleler Kobanê için...
Edebiyatçılar en iyi bildikleri yolla, cümleler kurarak Kobanê için koridor çağrısında bulundu.
Haber: BURCU AKTAŞ - burcu.aktas@radikal.com.tr / Arşivi

Edebiyatçılar, en iyi bildikleri yolla, cümleler kurarak Kobanê için çağrı yaptılar. Çağrı ise şuydu: “Koridoru Aç Türkiye ”.

Cezayir Restoran’da bir araya gelen isimler edebiyatı mesken tutarak koridor çağrısında bulundu. Söylenen cümleler kimi zaman bir roman cümlesiydi kimi zaman edebiyatın isyan tarafıydı. Hepsinin ortak noktası ise vicdandı. Sema Kaygusuz ve Behçet Çelik’in açılışını yaptığı toplantı Mert Fırat’ın seslendirdiği, kaydını Belgin Cengiz ve İbrahim Halil Şimşek'in yaptığı bir videoyla devam etti. Soykırıma seyirci kalmamaya çağıran videodan sonra Murathan Mungan bir konuşma yaptı. Mungan konuşmasında Kobanê’de yaşananlarının bir insanlık meselesi olduğunun altını çizdi. Yazar, yaşanan soykırım provasının emperyalist güçlerin çizdiği haritalara bakarak değerlendirmenin yanlışlığını ve Kobanê’nin bizim halkımız olduğunu vurguladı. Kobanê’deki bu direnişin Ortadoğu ’yu satranç tahtası olmaktan çıkaracak türden olduğunu söyledi. Hükümeti, dış politikasını ve itibarını rehin bırakmakla eleştirdi. “Kravatlı IŞİD'çilere hiç ihtiyacımız yok” diyen Mungan, Thomas Bernhard’ın devleti için söylediği şu sözü de hatırlattı: “Sadece pazarlık ve dolandırıcılığın hüküm sürdüğü bir şirket.”

Mungan’ın konuşmasından sonra yazarlar ve şairler barış için cümlelerini söylediler.

Emrah Serbes, Yavuz Ekinci, Burhan Sönmez, Sema Aslan, Berrin Karakaş, Hatice Meryem, Gaye Boralıoğlu, Murat Uyurkulak, Seray Şahiner, Aslı Erdoğan, Mehmet Said Aydın, Can Gürses, Figen Şakacı, Menekşe Toprak, Roni Margueles, Metin Kaygalak, Vivet Kanetti, Birgül Oğuz, Orhan Alkaya, Sezai Sarıoğlu. Sabri Gürses toplantıya katılan edebiyatçılardandı. 


Sezai Sarıoğlu: De ve da kendi kaderini kendi tayin etsin. Devletler ayrı yazılsın, Kobanê, insan ve isyan hep birlikte yazılsın. 

Menekşe Toprak: Kadim toprakların çocukları ağıtlar dinleyerek değil de masallar dinleyerek büyüsün diye Kobanê’ye koridor açın. 

Orhan Alkaya: Koridoru tıkama. 

Gaye Boralıoğlu: Öteki dünyanın cehenneminden korkanlar bugün yüzyılın cehennemini yarattılar, vebali ağırdır. Bu korkunç savaş bir an önce sonlandırmalıdır. 

Roni Margulies: Sınırlar sadece haritalarda olur, toprağın üzerinde sınır yoktur. Koban’ede yaşayanlar sınır ötesi değillerdir, akrabalarımızın yaşadığı komşu semttir Kobanê. 

Seray Şahiner: Seyirci kalıp gaddarın gölgesine sığınmaktansa Kobanê’nin ê’sindeki şapkanın gölgesine sığınıp Pir Sultan’ın ‘Açılın kapılar şaha gidelim’ dediği atla ‘koridoru aç Türkiye’ diyelim. 

Emrah Serbes: Kobanê’ye açılacak koridorun Türkiye’nin iç barışı ve huzuru için çok önemli olduğunu düşünüyorum. Direnişçileri selamlıyorum. 

Necmiye Alpay: Son Cumartesi Anneleri oturumunda Hanım Tosun’un sözlerinde hepsi özetli: “JİTEM’in bize yaptıklarını bugün Kobanê’de IŞİD yapıyor”. 

Murat Uyurkulak: Kobanê kalesi düşerse bu ülkede zaten zor ayakta duran barışın, kardeşliğin burçları yıkılır. Kobanê’ye koridor aç. 

Sevinç Koçak: İnsanlar ölüyor canım kardeşim; insanlar, kurşuna diziliyor, başları kesiliyor, kadınlara tecavüz ediliyor, çocuklar katlediliyor ve insanlar direniyor. 

Ahmet Büke: Doğduğun yer artık yoksa, öleceğin yer de seni kabul etmiyor, bunu belledik. 

Oya Baydar: Kobanê küçücük bir umut ışığıdır. Işığın sönmesine izin verme. 

Şeyhmus Diken: Kobanê; insan olmanın kadri kıymetidir. Orada insanlığın geleceği uğruna savaşılıyor. Sahip çık. Sahip çık ki, insanlığa dair değerler kazansın.