Bu eserler sadece mikroskopla görülüyor

Bu eserler sadece mikroskopla görülüyor
Bu eserler sadece mikroskopla görülüyor
Sadece mikroskopla görülen eserler oluşturmasıyla tanınan mikro minyatür ustası Mykola Syadristy, Türkiye'de ikinci sergisini Trabzon'da açtı. Sergi, Forum Trabzon AVM'de sanatseverlerle buluştu.

Ukraynalı sanatçı Syadristy, Türkiye ’de İstanbul ’dan sonra ikinci olarak Trabzon’da mikro minyatür sergisi açtı. Sergide, yarım haşhaş tohumu içinde kırlangıçlar ve yuvalar ile 203 detaydan oluşan 1,8 milimetre çapındaki yel değirmenine kadar birbirinden ilginç eserler yer alırken, iğne deliğinin içindeki deve kervanından, sivrisineğin iğne ucundaki 6,5 milimetre çapındaki şemsiyeli kız minyatürleri de bulunuyor.

Eserlerini altın, rubin, safir ve platin gibi farklı malzemeler kullanarak yapan Syadristy, insan saçından 400 kat daha ince bir tel kullanarak 3,96 milimetre uzunluğunda yelken meydana getirebiliyor.


Forum Trabzon AVM’de bugün sanatseverlerle buluşan serginin açılışı Trabzon Valisi Abdil Celil Öz ve Trabzon Emniyet Müdürü Murat Köksal’ın katılımıyla gerçekleşti. Serginin açılışında konuşan mikro minyatür ustası Mykola Syadristy, Türklerin çok pozitif insanlar olduğunu söyledi.
Syadristy, sonunda Türkiye’de sergi açtıklarını belirterek şöyle konuştu: "Kiev’de Türkiye’nin birçok askeri ve üst düzey yöneticilerini ağırladık. Benim büyükannem Türk’tür onun için Türkiye’de sergi açmayı çok istiyordum. Türkleri çok seviyor ve güveniyorum.” İHA